تبلیغات
خــبـــرگـــــزاری رسمی بُـرک - مطالب هفته اول آبان 1393
وبلاگicon

جلوگیری از کپی کردن مطالب

منوی اصلی
خــبـــرگـــــزاری رسمی بُـرک
وب سـایت خـبــری تــحـلـیلــی بُرک (دیــد شمـا آیــنـده شمـاســت)به سـردبـیـری عـلـیـرضـا نـجـارپـور اسـتـادی

اینستاگرام هنرمندان

بیشتر از اکنون باشید و دنیایی از خدمات را در سایت ما تجربه کنید چرا که ما همه را به چالش میکشیم www.Bork.ir
 • هنوز یک ماه از ادعا و عمل نمادین آمریکا در تشکیل ائتلاف علیه آنچه داعش خوانده می‌شود، نگذشته است که زمزمه‌های تولد گروهک «دامس» فرزند خلف تکفیری‌های «داعش» از مغرب اسلامی به گوش می‌رسد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،داعش که به گفته جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، زاده سیاست غلط مخالفان لجوج سوریه، ازجمله عربستان، ترکیه، قطر،امارات ودیگر کشورهای مخالف دمشق است. آنچنان تر و خشک را در سوریه و عراق با هم سوزاند که موجی از انزجار عمومی را علیه خود به راه انداخت. اینکه این پدیده (داعش و گستردگی جنایات) چقدر از قبل برنامه‌ریزی شده و آیا هدفش همین چیزی بود که اکنون آمریکا آن را بهانه دخالت عملی نظامی در عراق و سوریه کرده است، مسئله‌ای دیگر است که نیاز به بررسی دارد اما آنچه اکنون جدید است، زمزمه تولد فرزند خلف داعش در مغرب اسلامی است.

  قطعا بحرانی که در سوریه ساخته شد، و اکنون گروه‌های تکفیری در سراسر منطقه آن را ادامه می‌دهند، عملیاتی بود که یکی از اهداف آن تلخ کردن شیرینی خیزش‌های مردمی در کشورهای عربی شمال آفریقا و غرب آسیا در اذهان عمومی بود. نباید ابدا احساس می‌شد که مردم اگر خیزش کنند، می‌توانند آزادی و رفاه بیشتری خواهند داشت. اکنون این طور در بخشی از افکار عمومی مردم عرب نقش بسته است که خیزش و قیام و اعتراض یعنی هرج و مرج و قدرت گرفتن عناصری که سر می‌برند و دیگران را تکفیر می‌کنند.

  اکنون داعش رسیده‌ترین میوه این «عملیات» است که جان کری از بخشی از طراحان و حامیان آن پرده برداشت. او با این حرف خواست دامان آمریکا، انگلیس، فرانسه و دیگر متحدان اروپایی را از چنین «نجاستی» پاک کند اما غافل از اینکه در سه سال اخیری که دولت‌های ترکیه و عرب منطقه از تروریست‌ها در سوریه حمایت کردند، آمریکا و متحدان غربی‌اش نیز همین کار را می‌کردند. اکنون داعش نه تنها به بار نشسته بلکه فرزند خلف آن نیز در مغرب عربی-اسلامی در حال تولد است.

  «دامس» اختصار «دولت اسلامی مغرب اسلامی» است. قطعا بروز دامس در مغرب اسلامی، نتیجه اقدامات نسنجیده آمریکا در مبارزه با تروریسم است. شمال آفریقا و ساحل آفریقایی مدیترانه این روزها شاهد افزایش اقدامات تروریستی است. اکنون لیبی، تونس، موریتانی، سودان و چند کشور دیگر درگیر اقدامات و تفکرات تروریستی هستند. «برناردینو لیون» فرستاده سازمان ملل در لیبی هفته گذشته هشدار داد که عناصر گروهک داعش در لیبی پراکنده شده‌اند.

  در شهریور گذشته نیز شماری از گروهک‌های تروریستی در الجزائر، تونس و لیبی از داعش حمایت کردند. این تروریست‌ها عضو القاعده بودند. گروه‌هایی مانند «جند الخلافه فی ارض الجزائر» (سربازان خلافت در سرزمین الجزائر). همین گروهک بود که یک فرانسوی را ربود و سر او را برید.

  قطعا تولد چنین گروهک‌هایی از دل گروهک‌های دیگر، نتیجه برخورد دوگانه دولت‌هایی مانند دولت آمریکا و انگلیس در مبارزه با تروریسم است. دولتهایی که تروریسم را به تروریسم خوب و بد تقسیم می‌کنند و تا زمانیکه در خدمت منافعشان باشد، از آن حمایت می‌کنند و وقتی بد می‌شوند علیه‌شان ائتلاف تشکیل می‌دهند.

  هنوز فراموش نکرده‌ایم سخنان «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه در سال نخست و دوم بحران را که چندین بار از جمله در سخنرانی خود در دانشگاه دمشق، اعلام کرد که سوریه به نیابت از دیگر کشورها در حال مبارزه با تروریسم القاعده و دیگر تروریست‌های بی‌هویت است و بزودی کشورهای دیگر بابت این مبارزه از دمشق تقدیر خواهند کرد.

  اکنون سه سال از این سخنان می‌گذرد و آمریکایی که دولت دمشق را به دلیل «سرکوب معترضان داخلی» و نه «سرکوب گروه‌های مسلح تروریستی مورد حمایت دولت‌های عربی و غربی» فاقد مشروعیت اعلام کرد، خود سردمدار ائتلافی ضد تروریسمی شده است که اسد سه سال پیش مبارزه با آن را آغاز کرد اما ائتلاف عربی-غربی آن را نادیده گرفت تا نظام سوریه به ریاست اسد سقوط کند؛ اسدی که به گفته «گلوبال ریسرچ» هنوز محبوب است (جزئیات بیشتر) و مردم سوریه از آن حمایت ‌می‌کنند و از دست تروریست‌ها به مکانهایی پناه می‌برند که تحت کنترل دولت و ارتش سوریه است.

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:53 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • سردارجزایری با اشاره به حمایت بی شرمانه ائتلاف آمریکایی درارسال محموله بزرگ غذا، دارو و سلاح به داعشی های منطقه جلولا، تاکید کرد که اکنون جهان با دروغ بزرگی تحت عنوان ائتلاف ضد تروریستی مواجه است و افکار عمومی تحت تاثیر پدیده تروریسم دولتی قرار دارد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردارجزایری معاون ستاد کل نیروهای مسلح درگفتگو با خبر بیست شبکه خبر درخصوص انتقال محموله بزرگ غذا، دارو و سلاح به داعشی های منطقه جلولا تاکید کرد که به لحاظ نظامی جای هیچ تردیدی نیست که این اتفاق یک برنامه ریزی حساب شده و از پیش تعیین شده بوده است.

  وی با بیان این که محدوده حضورداعش درمنطقه کاملا مشخص است، خاطرنشان کرد: ائتلاف آمریکایی کاملا با منطقه آشناست و براین منطقه تسلط هوایی دارد، بنابراین جهان با یک دروغ بزرگ تحت عنوان ائتلاف ضد تروریستی یا ائتلاف عیله داعش مواجه است که امیدواریم انتشار اینگونه اخبار و گزارش ها از منطقه،  بیش از گذشته به روشن شدن افکار عمومی بیانجامد، زیرا متاسفانه جهان با پدیده تروریسم دولتی ناهنجاری روبروست.

  معاون ستادکل نیروهای مسلح تصریح کرد: کسانی که میدان را از نزدیک رصد می کنند کاملا متعجب هستند که چگونه ممکن است، محموله ها به جای این که در اختیار قرار مردم قرار بگیرد، در اختیار گروهای تروریستی گذاشته  شده است.

  سردارجزایرهمچنین با اشاره به سابقه عملکرد کشورهای همپیمان در ائتلاف آمریکایی افزود: طی چند سال اخیر میلیاردها دلار از سوی آمریکا و همپیمانانش در اختیار گروه های تروریستی قرار داده شده است.

  معاون ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر این که اطلاعات نظامی منطقه ازسوی آمریکا و همپیمانانش در اختیار تروریست های منطقه در عراق و سوریه قرار می گیرد به جدیدترین تجهیزات، سلاح ها و مهماتی اشاره کرد که در اختیار داعشی های قرار دارد و افزود: داعش و تروریسم زاده آمریکاست.

  وی ابراز امیدواری کرد که مصادیق موجود سبب شود تا دروغی که آمریکا و همپیماناش در اختیار افکار عمومی جهان قرارمی دهد، آشکار شود و دریابد که تروریسم موجود درمنطقه مولد زشت آمریکا و همپیمانانش است.
  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:53 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • به گفته منابع بیمارستانی در لیبی دستکم ۲۹ تن در درگیری های بین نیروهای " خلیفه حفتر" و شبه نظامیان در بنغازی دومین شهر بزرگ لیبی کشته شدند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، به گفته این منابع نیروهای " خلیفه حفتر " سرلشکر بازنشسته ارتش لیبی روز پنجشنبه به عملیات خود در شهر بنغازی ضد شبه نظامیان ادامه دادند و به خانه های شماری از فرماندهان گروه های شبه نظامی حمله کردند.

  29 کشته در خشونت های روز پنج شنبه در بنغازی لیبی
  در همین ارتباط سخنگوی ستاد کل ارتش لیبی اعلام کرد یگان های ارتش با حمایت نیروهای ویژه اتاق عملیات الکرامه به فرماندهی سرلشکر حفتر عملیات گسترده ای را ضد خانه های فرماندهان گروه های شبه نظامی در این شهر اجرا کردند و در  یکی از این خانه های متعلق به احمد العقیلی از فرماندهان گروه " انصارالشریعه " در منطقه ازواوه در مرکز بنغازی مقادیر زیادی اسلحه و مهمات کشف و ضبط شد.
  از سوی دیگر شاهدان اعلام کردند نیروهای ارتش و شبه نظامیان حامی سرلشکر خلیفه حفتر با چند تن از فرماندهان گروه های تندرو در نوار ساحلی شهر بنغازی درگیر شدند .

  29 کشته در خشونت های روز پنج شنبه در بنغازی لیبی

  در عملیات ده ساعته ای که بین طرفین در مناطق الوحیشی و خیابان سوریه و سیدی یونس و ازواوه در بنغازی روی داد چند خانه متعلق به فرماندهان شبه نظامی پس از کشف و ضبط  مقادیری اسلحه و مهمات، از سوی نیروهای ارتش به آتش کشیده شدند.
  به گزارش خبرگزاری فرانسه از طرابلس ، همزمان با این عملیات هواپیماهای جنگی وابسته به نیروهای سرلشکر حفتر نیز چند منطقه در بودزیره و الکویفیه را بمباران کردند.
  در درگیریهایی که روز چهارشنبه بین نیروهای ارتش و شبه نظامیان در شهر بنغازی روی داد نیز 11 نفر کشته شدند .
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای گفت که باید از یک ماه باقی مانده به مهلت سوم آذر برای دستیابی به یک توافق جامع و نهایی با ایران استفاده کرد.وندی شرمن در عین حال افزود: مذاکرات هسته ای با ایران بسیار پیچیده است.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  نماینده آمریکا در مذاکرات هسته ای در سخنانی در مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل در واشنگتن در مورد روند مذاکرات هسته‌ای با ایران ، برنامه هسته‌ای ایران را «یکی از بزرگترین چالش‌های دوران معاصر» توصیف کرد.

   نماینده آمریکا در مذاکرات هسته ای

  وی با بیان اینکه هدف از نشست دو روزه واشنگتن بررسی راهبرد جمهوری اسلامی در مذاکرات هسته‌ای است، گفت:" همانطور که می‌دانید مذاکرات ایران و 1+5، یا آنطور که دوستان اروپایی ما ترجیح می‌دهند، 3+3، در چه مرحله ای است و من نمی‌خواهم اینجا چیزی بگویم که مذاکرات را تضعیف کند. "
  وی افزود: " می‌خواهم تأکید کنم که مذاکرات 1+5 تا چه حد مهم است و اینکه ایران مسلح به سلاح هسته‌ای چه چالشی به منطقه ای می‌افزاید که یکی از پرتنش‌ترین نقاط جهان است. این امر همچنین به آغاز یک رقابت تسلیحاتی در این منطقه منجر می‌شود. به همین جهت هم هست که اوباما نمی‌خواهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد. راهکار مورد ترجیح ما راهکار دیپلماتیک است. اما به صراحت و روشن بگویم، ایران نباید به سلاح هسته‌ای دست یابد و به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت."
  وی با اشاره به توافق موقتی که سال گذشته در شهر ژنو سوئیس به دست آمد، گفت: " در آن زمان بسیاری تردید داشتند که ایران به تعهدات خود در توافق عمل کند. اما همانطور که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تائید کرده است، ایران به وعده‌های خود عمل کرد."
  نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با اشاره به نتایج برنامه مشترک اقدام و تعلیق بخشی از تحریم‌ها، گفت باقی تحریم‌ها تنها در صورتی برداشته می‌شود که 1+5 و ایران به توافقی جامع دست یابند که جهان را از ماهیت صرفا صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای تهران، مطمئن سازد.
  وی در ادامه بار دیگر به مسئله ابداعی زمان گریز پرداخت و گفت این زمان باید در حدی باشد که اگر ایران تصمیم به حرکت به سمت سلاح هسته‌ای گرفت، این تصمیم شناسایی شده و از موفقیت ایران در این مسیر جلوگیری شود.
  شرمن با توصیف نشست هفته گذشته به عنوان دیداری " جدی و صریح " گفت : که طرفین در شهر وین دیدارهایی دو و چند جانبه داشتند و در سطوح مختلف دیدار کردند.
  نماینده آمریکا در مذاکرات هسته ای با اشاره به اینکه طرفین در جریان مذاکرات اخیر «پیشرفتی دلگرم‌کننده» داشته‌اند، گفت تمام ابعاد و المان‌های برنامه هسته‌ای در مذاکرات حائز اهمیت هستند و باید حل شوند.
  شرمن در ادامه گفت: " رهبران ایران امیدوار هستند که وضعیت کنونی برنامه هسته‌ای آن‌ها از سوی جهان پذیرفته شود. اما اینطور نیست، چراکه اگر بود، وارد چنین مذاکرات دشواری نمی‌شدیم."
  شرمن با بیان اینکه آمریکا بر یک امر متمرکز است و آن‌ هم عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای است، گفت در حاشیه مذاکرات، واشنگتن نگرانی‌های خود در مورد اتباع آمریکایی بازداشتی در ایران و همچنین موضوع رابرت لوینسون را نیز مطرح کرده است.
  وی همچنین گفت تعامل با ایران، مانند تعامل با هر کشور دیگری، به معنی آن نیست که آمریکا در مورد مسائل دیگر آن کشور از جمله مسئله حقوق بشر، ساکت بماند.
  شرمن با اشاره به تردید مردم و دولت ایران نسبت به وعده‌های آمریکا در مذاکرات هسته‌ای، گفت: " بگذارید به صراحت بگویم. ما وعده‌ای نمی‌دهیم که نتوانیم به آن پایبند بمانیم."
  وی با بیان اینکه تا پیش از توافق هسته‌ای برنامه هسته‌ای ایران با تمام سرعت در حال پیشرفت بود، گفت مذاکرات کنونی از انتظارات بسیاری از ناظران فراتر رفته است.
  نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای همچنین گفت رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، وضعیت مردم ایران را بهبود بخشیده، امنیت متحدان آمریکا را افزایش می‌دهد و از آغاز رقابت تسلیحاتی در منطقه جلوگیری می‌کند.
  وی با خواندن شعری از سعدی شاعر ایرانی، گفت باید صبور بود، چراکه هر راحتی ای، پس از دشواری‌ها حاصل می‌شود. وی تصریح کرد که طرفین اکنون در موقعیت دشوار مذاکرات قرار دارند.
  معاون وزیر خارجه آمریکا با بیان این ادعا که در صورت عدم رسیدن به توافق، «مسئولیت متوجه ایران» است، گفت: " ما به تهران توصیه می‌کنیم تا تصمیم صحیح را اتخاذ کند."
  وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا رسیدن به توافق به معنی برداشته شدن تمامی تحریم‌هاست، گفت:  "ما در این مورد به صراحت اعلام کرده‌ایم که تحریم‌های مربوط به حقوق بشر و تروریسم پابرجا می‌ماند و بحث ما تنها در مورد تحریم‌های مرتبط با مسئله هسته‌ای است."
  شرمن همچنین در پاسخ به خبرنگار دیگری که در مورد آثار مثبت توافق احتمالی در مسائل منطقه‌ای پرسید، گفت: " همانطور که وزیر خارجه کری گفت، ایران از وجود داعش خرسند نیست، همانطور که آمریکا هم از این مسئله خرسند نیست. اما پیش از این هم اعلام کرده‌ایم که ما هماهنگی‌ای با ایران در این زمینه نداریم . "

  خبرنگار دیگری در مورد تبعات عدم دستیابی به توافق سوال کرد، که شرمن گفت قطعا اوضاع خوبی به وجود نمی‌آید و این امر می‌تواند به افزایش تنش‌ها منجر شود. وی افزود: " به همین دلیل هم هست که من تأکید دارم که توجه کنیم این مسئله چقدر حائز اهمیت است... ما زمانی که در مورد یک توافق صحبت می‌کنیم و می‌گوئیم این مورد خوب یا مورد دیگر بهتر است، یا زمانی که می‌گوئیم توافقی بد است یا نسبتا بد است، باید به این مسئله توجه کنیم که هدف مذاکرات را به یاد داشته باشیم. هدف مذاکرات جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای و مسدود کردن تمام مسیرهایی است که به توان تسلیحاتی منجر می‌شود."
  این سمپوزیوم دو روزه را که سخنرانی نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای بخشی از آن بود، موسسه امور جهانی موینیهان وابسته به دانشگاه سیراکیوز نیویورک و موسسه امور بین‌الملل نروژ به طور مشترک برای بررسی روند مذاکرات هسته‌ای ایران، برگزار کرده‌اند.
  قرار است در این نشست، کارشناسان کشورهای مختلف به سخنرانی پرداخته و مسئله برنامه هسته‌ای ایران و گفت‌وگوهای جاری را مورد بررسی قرار دهند.
  روزنامه وال‌استریت‌ ژورنال روز پنج‌ شنبه سخنرانی خانم شرمن را آغاز تلاش‌های دولت آمریکا برای راضی کردن کنگره و منتقدان داخلی به پذیرش توافق هسته ای با ایران، ارزیابی کرد. در حالی که طرفین تنها کمی بیش از یک ماه تا ضرب‌الاجل مذاکرات زمان دارند، مطرح‌ شدن بحث‌هایی در مورد احتمال تعلیق تحریم‌های ایران از سوی واشنگتن بدون دریافت مجوز از کنگره، در روزهای اخیر جنجال آفرین شده است.
  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:52 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • ارتش سوریه شهر مورک را در حومه شمالی حماه بطور کامل از تسلط تروریست ها آزاد کرد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نیروهای گروه تروریستی شام ، وابسته به ارتش به اصطلاح آزاد سوریه که در مورک حضور داشتند پس از آغاز حملات ارتش سوریه و خروج گروههای دیگر از جمله گروه مسلح « حزم » از این شهر عقب نشینی خود را آغاز کرد. یگانهای ارتش سوریه با تسلط بر شهر مورک ، بازمانده های باندهای تروریستی را در این منطقه تعقیب کردند و شماری زیادی از آنها را به هلاکت رساندند.

  ارتش سوریه شهر مورک را آزاد کرد

  خبر دیگر اینکه سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد نیروی هوایی سوریه به مراتب موثرتر از ائتلاف آمریکایی مقابله با داعش ،  با این گروه تروریستی مبارزه می کند . آلکساندر لوکاشویچ گفت بر اساس اطلاعات ، هواپیماهای سوری دریک شبانه روز بیش از 150 هدف داعش را بمباران می کنند درحالی که ائتلاف به رهبری آمریکا با همه امکاناتش به بمباران 10 هدف و در برخی روزها حتی پنج مورد بسنده می کند .

  وی افزود: ائتلاف آمریکایی هیچ گونه هماهنگی اقدامات وتشریک مساعی با دمشق نمی کند و این مسئله موجب کم اثر شدن حملات آنها می شود .

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:51 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • آیت الله مصباح یزدی
  آیت الله مصباح در دیدار آمران به معروف و ناهیان از منکر:

  خبرگزاری تسنیم: عضو جامعه مدرسین با تأکید بر این که رفتار تحقیرآمیز به لحاظ اخلاقی و شرعی درستی نیست، گفت: تحقیر طرف مقابل از منکری که صورت گرفته بدتر و شرعا حرام است؛ بهترین راه محبت ‌و گفت‌وگو با احترام متقابل است.

  ، آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی رییس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در دیدار جمعی از آمران به معروف و ناهیان از منکر بروجرد و قم، تاکید کرد: موضوع امر به معروف و نهی از منکر یکی از فروع دین است که حتی بچه‌های ابتدایی و افراد کم سواد هم آن را می‌دانند؛ با وجود جایگاه بالایی که این فریضه در معارف اسلامی دارد ابهام‌هایی وجود دارد و رفتارهای مناسبی در مورد آن مشاهده نمی‌شود؛ امر به معروف و نهی از منکر وظیفه‌ای عمومی است که در شرایط متعارف حکومت اسلامی بر عهده همه مردم است.

  وی در تعریف امر به معروف و نهی از منکری که در رساله‌های عملیه مراجع آمده است، گفت: در شرایطی که حکومتی بر مبنای ارزش‌های اسلامی برقرار باشد و مردم پایبند به احکام الهی باشند و در موارد معدودی گناه صورت بگیرد باید تذکر داد؛ این نظارت عمومی موجب می‌شود تخلف کمتر شود و از گسترش گناه جلوگیری می‌کند بنابراین از ضروریات دین به شمار می آید و بر همه واجب است.

  نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به این که وجوب امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد، تاکید کرد: می‌گویند باید خطر یا ضرری متوجه آمر به معروف و ناهی از منکر نباشد؛ برخی مراجع نیز در رساله  خود قید کرده‌اند که باید این فریضه به صورت آمرانه و از روی استعلا باشد، گفتن چیزی با خواهش و تمنا از موضوع امر به معروف و نهی از منکر خارج است.

  آیت الله مصباح یزدی افزود: این شرایط برای وضعیت عادی جامعه اسلامی است اما استعمال واژه امر به معروف و نهی از منکر در قرآن و روایات منحصر به چنین مواردی نیست.


  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:50 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جهانگیری
  به منظور ارزیابی وضعیت استان مرکزی

  خبرگزاری تسنیم: معاون اول رئیس‌جمهور سه‌شنبه هفته آتی به منظور ارزیابی وضعیت استان و گفت‌و‌گو با مسئولان و مدیران استانی به استان مرکزی سفر می‌کند.

  به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور صبح فردا شنبه در همایش مدیران ارشد صنعت آب و برق کشور شرکت و درباره برنامه‌های دولت در زمینه اجرای طرح‌ها و پروژه‌های آبرسانی و برق‌رسانی سخنرانی خواهد کرد.

  جلسه شورای عالی فناوری‌های پیشرفته نیز عصر شنبه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار می‌شود.

  جلسات شورای اقتصاد و ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی هم قرار است روز دوشنبه هفته آتی به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شود.

  بررسی موضوع زمین‌خواری و ارائه گزارش از اقدامات انجام شده برای مقابله با این پدیده از جمله دستورات جلسه آینده ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی است که به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار خواهد شد.

  جهانگیری همچنین سه‌شنبه هفته آتی سفری یکروزه به استان مرکزی خواهد داشت تا از نزدیک وضعیت استان را ارزیابی و مسائل و مشکلات را با مدیران این استان بررسی کند.

  جلسه شورای عالی اداری از دیگر برنامه‌های معاون اول رییس جمهور در هفته آتی است که عصر چهارشنبه برگزار خواهد شد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • احمد توکلی

  خبرگزاری تسنیم: یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اعلام این که تأثیر کاهش قمیت جهانی نفت در بودجه از پایان پائیز احساس می‌شود گفت: آقای روحانی در دومین لایحه بودجه دولت یازدهم از این شرایط عبرت بگیرد.

  احمد توکلی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با بیان این که در تعیین قیمت نفت در بودجه،‌ طرفدار "احتیاط نقصانی" است گفت: قیمت نفت در بودجه سال 94 باید خیلی پائین‌تر از قیمت جهانی باشد تا این گونه در طول سال دچار مشکل نشویم.

  وی با تأیید این که قیمت نفت در بودجه سال 93 با احتیاط تعیین نشد و خوشبینانه بود گفت: به دلیل این که تصور شد امکان کاهش هزینه‌ها وجود ندارد و تمایل بر تعیین بودجه تراز  بود، قیمت نفت در بودجه امسال بالا تعیین شد؛ این ایراد هم به دولت و هم به مجلس وارد است.

  نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر اظهار کرد: امیدواریم که آقای روحانی زمانی که دومین لایحه بودجه را به مجلس می‌آورد، از این شرایط عبرت بگیرد و عدد بزرگی را مبانی تصمیم‌گیرها برای تعیین قیمت نفت قرار ندهد.

  توکلی درباره  این اظهارات علی طیب‌نیا؛ وزیر اقتصاد، که گفته بود " با وجود کاهش قمیت نفت، کسری بودجه نخواهیم داشت؛ چراکه پول نفت فروخته شده، چهار یا پنج ماه بعد وصول می‌شود" گفت: حداکثر زمان وصول درآمدهای نفتی دوماه است؛ در نتیجه در پایان پائیز تأثیر کاهش درآمدهای نفتی احساس خواهد شد البته با توجه به اینکه زمستان سردی پیش‌بینی می‌شود، احتمال افزایش قیمت نفت به دلیل افزایش تقاضا در زمستان وجود دارد.

  وی گفت:‌ احتمال دارد که دولت دچار کسری بودجه نشود، البته این موضوع به چگونگی هزینه اعتبارات و منابع درآمدی از سوی دولت بستگی دارد؛ چراکه سه چهارم سال را گذرانده‌ایم و به هیمن دلیل کاهش قمیت نفت تأثیر شدیدی در پی نخواهد داشت. در صورت بروز کسری بودجه نیز این کسری از کاهش هزینه‌های جاری و عمرانی جبران خواهد شد.

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:48 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • حسین فدایی

  خبرگزاری تسنیم: دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی از مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی به عنوان پیشتاز وحدت نیروهای انقلاب یاد کرد و افزود: ایشان همواره با بصیرت و هوشمندی خطوط انحرافی را رصد می‌کرد.

  حسین فدایی دبیرکل جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه احزاب خبرگزاری تسنیم با اشاره به سیره عملی و علمی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری آیت‌الله محمدرضا مهدوی‌کنی (ره) گفت: آیت‌الله مهدوی‌کنی یاری صادق و عاشق به امام خمینی (ره) و همچنین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بود.

  وی با اشاره به کارنامه درخشان آیت‌الله مهدوی‌کنی گفت که مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی در دوران قبل و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نقشی بسیار اثرگذار و موثر در پیشبرد برنامه‌ها را داشت و همواره روی ارزش‌های انقلاب ایستادگی از خود نشان می‌داد و حاضر بود عاشقانه آبروی خود را در مسیر دفاع از انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هدیه کند.

  فدایی تاکید کرد که مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی با توجه به تجربه جریان مشروطه در ایران، هرگز نسبت به غرب‌باوران و غرب‌زده‌ها خوش بین نبود و همواره نگران ایجاد اختلاف میان نیروهای انقلابی بود .

  وی از مرحوم آیت‌الله مهدوی‌کنی به عنوان پیشتاز وحدت نیروهای انقلاب یاد کرد و افزود: آیت‌الله مهدوی‌کنی عمر پربرکت خود را در دفاع از امام و انقلاب و رهبری سپری کرد و با بصیرت و هوشمندی خطوط انحرافی را رصد می‌کرد و با پاسداری از ارزش‌های انقلاب و نظام اسلامی، مراقب بود که جریان مشروطه در انقلاب اسلامی ایران شکل نگیرد.

  انتهای پیام/

  اخبار

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • سفیر ترکیه

  خبرگزاری تسنیم: من به مقامات هر دو دولت توصیه می کنم از طرح موضوعاتی که موجب دلخوری طرف دیگر و سوء استفاده دشمنان می شود پرهیز نمایند.

    به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،تحولات در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) هر روز ابعاد تازه ای به خود میگیرد و همین مساله باعث سردرگمی و بعضا دستپاچگی برخی مقامات منطقه در موضع گیری هایشان شده است. علی رضا بیکدلی سفیر ایران در ترکیه در خصوص شایعه احضار سفیر کشورمان و اظهارات تند رئیس جمهور ترکیه علیه ایران توضیحاتی را می دهد که قابل تامل است. مصاحبه خبرنگار مشرق با سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکیه به شرح زیر است:


  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:46 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • در نامه روحانی به لاریجانی
  نیلی‌ احمدآبادی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شد

  رئیس‌جمهور امروز چهارشنبه در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، محمود نیلی احمدآبادی را برای اخذ رای اعتماد جهت وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

  خبرگزاری فارس: نیلی‌ احمدآبادی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم معرفی شد

    به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در نامه‌ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، محمود نیلی احمدآبادی را برای اخذ رای اعتماد جهت وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

  متن نامه روحانی به لاریجانی به این شرح است:

  «بسم الله الرحمن الرحیم

  جناب آقای دکتر علی لاریجانی

  ریاست محترم مجلس شورای اسلامی

  با سلام

  احتراما، در اجرای اصل 133 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، شرح حال و برنامه جناب آقای دکتر محمود نیلی احمدآبادی، برای اخذ رای اعتماد جهت وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری به مجلس شورای اسلامی معرفی می گردد.»

  حسن روحانی

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:43 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جواد هروی در گفت‌وگو با «آفتاب»:
  عضو کمیته پیگیری بورسیه‌های غیرقانونی از تکراری بودن موضوع فساد و تقلب در اغلب بورسیه‌های تکراری خبر می‌دهد و می‌گوید: «آقای دواتگری که مشغول بررسی حقوقی پرونده‌ها شده‌اند و تا به اینجای کار 350 پرونده را بررسی کرده‌اند به ما خبر داده‌اند که موضوع اصلی تخلف رخ‌داده در اغلب بورسیه‌ها مشابه هم بوده و به همین خاطر مشخص است که از روش‌های مشابهی در پرونده‌سازی برای بورسیه‌های غیرقانونی استفاده شده است.»
  آاو همچنین خبر داده که هفته آینده خبرهای خوبی درباره نهایی شدن پرونده بورسیه‌ها به گوش خواهد رسید.

  هروی همچنان تاکید دارد که با وجود اشاره رییس‌جمهوری به اعلام نتیجه بررسی وضعیت بورسیه‌ها در هفته آینده، اگر تخلفی در اعلام خطای صورت گرفته اتفاق بیفتد به شخصه در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهم کرد.

  او می‌گوید: «من تمام پرونده‌ها را خوانده‌ام. به این سادگی‌ها نمی‌شود این همه قانون‌شکنی را به وجود آورد و نمی‌شود به سادگی از کنار این سطح از تخلف گذشت. حرف آقای دواتگری هم صحیح است چرا که در اغلب پرونده‌ها مشابهت‌هایی در زمینه تخلف دیده می‌شود.»

  نخستین بار رحمانی فضلی در کسوت رییس دیوان محاسبات از بروز تخلف‌های گسترده در ماجرای بورسیه‌های دولت احمدی‌نژاد خبر داد و ماجرا را به طور رسمی گزارش کرد. هفت خوان انتخاب وزیر علوم به سرانجام رسید و در نهایت فرجی‌دانا راهی ساختمان این وزارتخانه در شهرک غرب شد. اما به محض افشای ماجرای بورسیه‌های غیرقانونی در دولت گذشته، برخی در مجلس این مساله را تاب نیاورده و با بهانه‌های دیگری ماجرای استیضاح وزیر علوم کلید خورد.

  بسیاری از نمایندکان در همان روز استیضاح، برملا‌کردن ماجرای فساد در توزیع کرسی‌های علمی از سوی فرجی‌دانا را دلیل اصلی افتادن وزیر علوم مطرح کردند.

  حالا باید دید در هفته آینده سخنان رییس‌جمهوری مبنی بر اعلام نهایی پرونده بورسیه‌ها به کجا خواهد رسید.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • رهبر معظم انقلاب در دیدار نخبگان جوان دانشگاه‌ها:
  حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز (چهارشنبه) در دیدار صدها تن از «نخبگان جوان دانشگاهها و برگزیدگان المپیادها و جشنواره‌های جهانی و داخلی»، با تأکید بر ضرورت ایجاد یک زنجیره کامل و شبکه عظیم تولید علم در دانشگاهها و مراکز علمی تحقیقاتی افزودند: ایران را باید با اتکای به منابع روی زمین یعنی هوش و استعداد جوانان و نخبگان کشور اداره کرد نه با تکیه بر درآمد پرنوسان منابع زیرزمینی و نفتی.
  رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار با «جوانان نخبه و نوید دهندگان آینده روشن کشور» را بسیار شیرین خواندند و به همه جوانان توصیه کردند خانه پرافتخار میهن را با نیروی فکر و عزم و اراده، به گونه ای بسیازید که شایسته این ملت و این تاریخ پرافتخار باشد.

  رهبر انقلاب با دعوت از همه نخبگان برای تفکر و تعمق درباره «اصل نخبگی و مفهوم حقیقی آن» افزودند: نخبگی مجموعه ای از سه ویژگی «هوش و استعداد»، «همتِ برجسته برای مطالعه و کار و تلاش»، و «حوصله تحسین برانگیز برای پیگیری و مداومت» است و نگاه عالمانه و حکیمانه به این ویژگی ها، روشن می کند که همه آنها نعمت و رزق الهی است.

  ایشان با استناد به آیات قرآن شریف مبنی بر انفاق رزق الهی تأکید کردند: رزق دانش و نخبگی را باید در راه خدا و برای خیر بندگان خدا، انفاق کرد و آن را در خدمت حال و آینده «جامعه، ملت و کشور» قرار داد.

  حضرت آیت الله خامنه ای به نخبگان جوان خاطرنشان کردند اگر نعمت الهی نخبگی را انفاق کنید، هدایت پروردگار نیز شامل حالتان می شود یعنی هم ویژگی های نخبگی در شما بیشتر خواهد شد و هم خداوند شما را به عرصه هایی هدایت می کند که به علم و دانش شما نیاز حقیقی وجود دارد.

  رهبر انقلاب، حضور تأثیرگذار شهید چمران در دفاع مقدس و فعالیت شهید شهریاری در عرصه هسته ای را دو مصداق از انفاق نخبگی برای جامعه و کشور و «دو نمونه بارز هدایت الهی نخبگان»، خواندند.

  ایشان با اشاره به پیشرفتهای علمی کشور در یک دهه اخیر، بار دیگر استمرار حرکت علمی پرشتاب را نیازی واقعی برشمردند و افزودند: همانگونه که در حکم اخیر شورایعالی انقلاب فرهنگی تأکید شد حرکت علمی نباید به هیچ دلیلی دچار وقفه شود چون هر وقفه ای، عقب گرد به همراه می آورد.

  حضرت آیت الله خامنه ای، مسابقه جهانی و پرسرعت ملتها و کشورها در عرصه علم و دانش را یادآور شدند و افزودند: با وجود شتاب پیشرفتهای علمی، عقب ماندگی ها به قدری زیاد است که ایران هنوز نتوانسته به جایگاه شایسته اش دست یابد بنابراین لازم است حرکت علمی با همه لوازم و ضرورتها از جمله تقویت شرکتهای دانش بنیان و اقتصاد دانش بنیان، ادامه یابد.

  ایشان نجات کشور و آینده روشن ملت را در گرو تقویت بنیه علمی دانستند و خاطرنشان کردند: همانگونه که رئیس بنیاد نخبگان به درستی گفت در اقتصاد متکی بر منابع زیرزمینی، هیچ نیازی به شناسایی، جذب و فعالیت نخبگان احساس نخواهد شد و کشور هم، عملاً پیشرفت حقیقی نخواهد داشت.

  حضرت آیت الله خامنه ای اداره کشور بر مبنای فروش ذخایر زیرزمینی را به «بچه پولداری ملی» تشبیه کردند و افزودند: بچه پولدارها، قدر پول خود را نمی دانند و آن را بیهوده خرج می کنند که اداره کشور برمبنای فروش نفت خام نیز، شبیه همین ماجراست.

  رهبر انقلاب، اتکای برنامه ریزی اقتصادی کشور به درآمدهای نفتی را سپردن اقتصاد ایران به سیاستگذاران کلان جهانی خواندند و با اشاره به نوسانات شدید قیمت بین المللی نفت افزودند: کشوری که اقتصاد خود را اینگونه برنامه ریزی کند، آینده اش معلوم است.

  حضرت آیت الله خامنه ای با استناد به واقعیات یاد شده تأکید کردند: ایران بجای تکیه بر درآمدهای نفتی باید با اتکای به نیروهای درونی و ذخائر روی زمین یعنی هوش و استعداد جوانان و تولید علم و دانش اداره شود که در اینصورت هیچ قدرتی در دنیا قادر نخواهد بود اقتصاد کشور را به بازی بگیرد.

  رهبر انقلاب همچنین با اشاره به ضرورت تفکیک تولید علم با تولید مقاله افزودند: البته تولید مقالات مرجع و با ارزش علمی با ارزش است اما این همه قضیه نیست.

  ایشان توصیه کردند: مقالات علمی تولید شده به ثبت ابداع بیانجامد و ناظر به نیازهای درونی کشور باشد.

  حضرت آیت الله خامنه ای تلاش برای پیشرفت علمی را مسئولیت همه دستگاهها و وزارتخانه ها خواندند و افزودند: نقشه جامع علمی کشور می تواند وظایف همه بخشها را در این روند مشخص کند.

  رهبر انقلاب در جمع بندی این بخش از سخنانشان افزودند: باید با تلاش برنامه ریزی شده همه دستگاهها، یک زنجیره کامل و یک شبکه عظیم تولید علم ایجاد شود که همه بخشها و اجزای آن مکمل یکدیگر باشند و هم افزایی کنند.

  ایشان با توصیه به نخبگان جوان برای تقویت ارتباط با پروردگار کریم افزودند: دلهای پاک و نورانی شما جوانان، عامل ارزشمندی در جلب رضایت و افزایش نعمات الهی است.

  رهبر انقلاب همچنین با تحسین سخنان بسیار خوب دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و رئیس بنیاد ملی نخبگان افزودند: پدر شهید ایشان نیز علاوه بر نخبگی در ذهن و فکر و عملیات، از لحاظ انگیزه و ایمان و حضور در صحنه های دشوار نیز حقیقتاً یک نخبه بود.

  در ابتدای این دیدار دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس بنیاد ملی نخبگان، در سخنانی برخورداری از ایمان، اعتماد به نفس، اخلاص، از خودگذشتگی و میهن دوستی را از خصوصیات برجسته نخبگان کشور برشمرد و افزود: نخبگان به میهنی که برایشان هزینه داده، مدیون هستند و نخبه کسی است برای مردم و کشورش بیشترین داشته‌های خود را هزینه کند.

  رییس بنیاد ملی نخبگان هدف اصلی این بنیاد را توانمندسازی نخبگان خواند و با اشاره به لزوم اصلاح برخی روشها در اقتصاد کشور گفت: در یک اقتصاد نفتی که پایه های تولید ثروت بر اساس نفت خام، منابع زیرزمینی و معادن است، نخبگان پرورش نمی یابد.

  معاون علمی رییس جمهور با بیان اینکه نخبگان کشور در کوتاه مدت می توانند جهت گیری اقتصادی کشور را تغییر دهند، افزود: جهت گیری اقتصادی کشور باید به سمت اقتصاد دانش‌بنیان تغییر یابد و این کار تنها با ابتکار و تلاش امکانپذیر خواهد بود.

  آقای ستاری، اصلاح آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان، چهار برابر شدن ورودی های این بنیاد از مهرماه سال جاری، اجرای طرح شهاب با همکاری وزارت آموزش و پرورش، تحول جدی در حوزه فرهنگی بنیاد ملی نخبگان، استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور، و برنامه‌ریزی برای تربیت دانشمندان در حوزه‌های مورد نیاز کشور را از جمله فعالیت‌ها و برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان اعلام کرد.
  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:42 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • این روزها بحث افزایش ظرفیت تحصیلات تکمیلی در دانشگاه آزاد اسلامی، بدل به منظری شده است تا روحیه دلواپسی دلواپسان و مهرورزی‌های به‌جا‌مانده از 8 سال دولتداری اصولگرایان با دانشگاه آزاد، در ماه مهر و در فصل پاییز هم ادامه پیدا کند.
  آفتاب- محمد فرهادی: این گروه که از منتقدان سیاسی آیت‌الله هاشمی تا طمع کاران قدرت و ثروت را در یک صف مشخص گرد هم آورده، بی‌محابا در حال سخن‌پراکنی‌های ناصواب در سایت‌های زنجیره‌ای و رسانه‌های وابسته به نهادهای مشخص هستند و در تازه‌ترین اقدام خود، نسبت به تاویل و سفیدخوانی سخنان ریاست دانشگاه آزاد در تبریز دست‌زده و جمله‌ای از میرزاده را «کنایه به دکتر نجفی؛ سرپرست وزارت علوم» خوانده‌اند.


  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:41 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • رئیس‌جمهور در دیدار نخبگان و برگزیدگان استان زنجان:
  رییس‌جمهور با تأکید بر تقویت زمینه‌های وحدت در جامعه و پرهیز از تفرقه و دامن زدن به اختلافات، گفت: باید فاصله‌ها را کم کرده و همدیگر را تحمل کنیم و تا زمانی که این اتفاق نیفتد، حرکت کشور به سمت پیشرفت و توسعه بسیار کند خواهد بود.
  حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه چهارشنبه در دیدار نخبگان و برگزیدگان استان زنجان با بیان اینکه جهان به سرعت در حال تغییر و تحول است، اظهار کرد: بسیار مهم است که در جامعه امروز زندگی کنیم اما نگاهمان به فردا باشد و از توشه‌های دیروز بهره بگیریم ولی برای فردای جامعه‌ تلاش کنیم.

  رئیس‌جمهور با اشاره به گسترش ارتباطات و شبکه‌های ارتباطی در جهان، گفت: هیچ‌چیز نمی‌تواند ارتباطات در دنیای امروز را محدود کند.

  روحانی وجود فاصله و جدایی را سرلوحه همه مشکلات جامعه دانست و گفت: تا زمانی که این مشکل حل نشود، حرکت به سمت توسعه کند خواهد بود هنوز در جامعه با هم قهریم و به بهانه‌های مختلف از هم جدا شده‌ایم، راه‌حل غلبه بر این شرایط آن است که همه با هم گفت‌وگو و تعامل داشته باشیم.

  وی گفت: چنین نیست که همه یک نوع اندیشه و تفکر داشته باشند، وجود اختلاف‌نظر طبیعی است، اما چرا باید به بطور مصنوعی در جهت ایجاد و افزایش فاصله‌ حرکت شود.

  روحانی تصریح کرد: باید فاصله‌ها را کم کرده و همدیگر را تحمل کنیم و بدانیم حذف یک فرد، جناح، فکر و اندیشه امکان‌ناپذیر است.

  رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: خیلی از اوقات بجای بگیر و ببند و سختگیری‌های بیش از حد، چنانچه آزادی‌ها را بیشتر و فضا را بازتر کنیم و با گفت‌وگو در مسیر قانع کردن یکدیگر حرکت نماییم، می‌توانیم به نتیجه مناسب دست یابیم و این رسالت بزرگ رسانه‌ها، نخبگان و صاحب‌نظران است.

  روحانی در ادامه سخنان خود با طرح این سوال که آیا رشته‌های تحصیلی، تعداد دانشجویان و تحصیلات تکمیلی ما با نیازهای جامعه منطبق است، تصریح کرد: باید برنامه‌ریزی‌های آموزش عالی و مراکز دانش‌پژوهی ما اصلاح شده و برمبنای نیازهای جامعه باشد.

  رئیس‌جمهور افزود: امروز نیازهای فراوانی در جامعه داریم که برای آن نیازها، متخصص به اندازه کافی وجود ندارد و در مقابل متخصصانی وجود دارند که مشخص نیست تخصص آنها در چه زمینه‌ای کارایی دارد.

  روحانی با تأکید بر اینکه نباید چنین تصور شود که حل تمامی معضلات کشور بر عهده دولت است، اظهار کرد: دولت نماینده مردم بوده و می‌تواند حل برخی از مشکلات جامعه را بر دوش بگیرد، برای رفع مشکلات در عرصه اقتصاد، فرهنگ، مسایل اجتماعی، سیاست داخلی و خارجی و امنیت، دولت به تنهایی قادر نیست مشکلات را حل کند و همه باید دست به دست هم داده و در مسیر رفع مشکلات مشارکت و همیاری داشته باشیم.

  رئیس‌جمهور افزود: نخبگان و فرهیختگان جامعه در مسایل و مشکلات کشور باید منتقد، حامی و همراه دولت باشد.

  روحانی اظهار کرد: در بخش فرهنگ زمانی که مشکلی پیش می‌آید، همه به دولت هجمه می‌آورند، البته ممکن است ایراداتی به دولت وارد باشد، اما در عین حال مسایل فرهنگی رسالتش بر دوش بسیاری از نهادها، ارگان‌ها و جمعیت‌هایی است که به نوعی غیر دولتی محسوب می‌شوند.

  رئیس‌جمهور گفت: حضور مردم، احزاب و گروه‌ها تنها برای روز انتخابات نیست که بعد از آن تا انتخابات بعدی به خانه‌های خود برگردند همه باید بمانیم و هیچ‌کس نباید برگردد و باید در مسیر خیابان توسعه، حرکت خود را ادامه دهیم.

  روحانی در بخش دیگری از سخنان خود به مسایل و مشکلات زنان و اقدامات دولت در این زمینه اشاره کرد و گفت: باید نسبت به شأن و جایگاه زن در جامعه، افکارهای موجود به هم نزدیک شوند. چرا که از دیدگاه آموزه‌های شرعی بین زن و مرد در فضیلت و انجام رسالت‌های اجتماعی تفاوت‌هایی وجود ندارد.

  روحانی افزود: در این زمینه هم باید با حرف‌زدن و تعامل و گفت‌وگو افکار و تفکرات موجود را به یکدیگر نزدیک کنیم و نخبگان از رسالت ویژه‌ای در این زمینه برخوردار هستند.

  رئیس‌جمهور با بیان اینکه مسایل بسیاری وجود دارد که بدون هماهنگی و نزدیک‌شدن افکار به یکدیگر نمی‌توان در مسیر حل و فصل آن گام برداشت، اظهار کرد: یکی از رسالت‌های بزرگ نخبگان این است که افکار جامعه را بهم نزدیک کند و در این زمینه معتقدم اگر درد ما مشترک شود، قطعاً می‌توانیم به راه‌حل مشترکی دست پیدا کنیم.

  روحانی با تأکید بر اولویت‌بندی و اتفاق‌نظر در حل و فصل مسایل و مشکلات جامعه گفت: باید تمامی مشکلات را حل و فصل کنیم و در این زمینه تمام امید دولت به حضور و احساس وظیفه مردم در صحنه است و بی‌تردید دولت نیز در حد توان خود در صحنه خواهد بود.

  در ابتدای این مراسم پروفسور یوسف ثبوکی، دکتر الهام کاوندی عضو هیأت علمی دانشگاه فرهنگیان و مهندس بهروز فرخی فعال دانشجویی و روزنامه‌نگار با تقدیر از اقدامات سازنده و مثبت دولت در یکسال گذشته دیدگاه‌ها و نظرات خود را در حوزه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی با رییس‌ جمهوری در میان گذاشتند.

  به گزارش ایسنا، تلاش برای بانشاط کردن محیط‌های آموزشی و دانشگاهی، توجه به مطالبات دانشجویان، اصلاح نگرش نسبت به شخصیت و جایگاه زن، اشتغال و حضور اجتماعی بانوان، توجه به شایسته‌سالاری در سطح مدیریت کشور و تلاش برای رفع معضلات اجتماعی و فرهنگی، از جمله دیدگاه‌های مطرح شده از سوی نخبگان بود.
  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • نامه اعضای کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی راهی دفتر «علی لاریجانی» شده تا مرهمی باشد بر دردهای نمایندگان پیگیر رسیدگی به این پرونده. امضای نادر قاضی‌پور، حسین دهدشتی و علیرضا محجوب پای نامه آمده است.
  در متن نامه آمده: «گزارش تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی از جمله گزارش‌های کم‌نظیر مجلس بوده که در کمترین زمان ممکن (حدود ۴ ماه) و با مستندات و دلایل متقن انجام شده است. در بند ۲۱۶ ایین نامه داخلی مجلس  تصریح شده، که قوه قضاییه تحقیق و تفحص را به صورت خارج از نوبت رسیدگی و حداکثر ظرف مدت ۳ ماه رای مقتضی را صادر کند. اما متاسفانه با گذشت بیش از ۱۰ ماه هنوز در این زمینه حکمی صادر نشده و که این موضوع می تواند جایگاه نظارتی مجلس را مخدوش و تبعات سوء در جامعه ایجاد کند.»

   سید حسین دهدشتی در همین زمینه گفت: «سه ماه مقرر گذشته و حالا ما با تخلفی ده ماهه در معرفی حکم کیفرخواست برای سعید مرتضوی مواجه هستیم. مجلس برای این پرونده تلاش شبانه روزی داشته و اعضای تیم تفحص ۴ ماه همه الویت شان این بود که اسناد و مدارک مقتنی به قوه قضاییه ارایه شود اما نقد ما این است که چرا این دوستان پاسخ درخوری به خواسته ما نمی دهند. در این نامه از آقای لاریجانی خواسته ایم تا در تماس با قوه قضاییه به این نامه پاسخ دهند.»

  او همچنین به دعوت نماینده قوه قضاییه برای حضور در جلسه‌های کمیسیون انرژی اشاره کرد: «سه بار از نماینده قوه قضاییه خواستیم تا برای شرکت در جلسه های کمیسیون انرژی و ارایه برخی اطلاعات درباره بابک زنجانی میهمان ما باشد که هیچ بار دعوت ما اجابت نشده است. مجلس و قوه قضاییه دوشادوش هم می‌توانند برای مقابله با فساد گام های موثری بر دارند و انتظار ما این است که قوه قضاییه در پرونده های اینچنین همراهی بیشتری داشته باشد.»

  گزارش ۸۴ صفحه ای تحقیق و تفحص از سازمان تامین اجتماعی سال گذشته در صحن علنی مجلس خوانده شد و گزارش مبسوط ۸۰ هزار صفحه‌ای در قالب سی دی راهی قوه قضاییه شد. اما نمایندگان مجلس تاکید دارند که باید زودتر از این ها برای سعید مرتضوی حکم صادر می‌شد.

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • بیش از صد معترض به جریان اسیدپاشی‌های زنجیره‌ای در اصفهان مقابل در شمالی مجلس تجمع کرده‌اند و به ضعف قوانین و برخورد با متخلفان در این زمینه اعتراض دارند. کمی آنسوتر بهارستانی‌ها مشغول تصویب بندهای مختلف طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر»‌اند و کمتر گوشی صدای معترضان خارج از مجلس را می‌شنود.
   عابد فتاحی، نماینده ارومیه تنها نماینده‌ای است که دستکم برای دیدن حضور معترضان رفته و حالا به خبرنگار «آفتاب» می‌گوید: «زنان حق اعتراض دارند، حتی اگر در تمام میدان‌های شهر هم به نشانه اعتراض بنشینند، باز هم حق دارند چرا که آسایش و آرامش از زنان جامعه سلب شده و این اتفاق خوبی نیست.»

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:39 ق.ظ
  ارسال دیدگاه

 •  رییس‌جمهور هشدار داد که مبادا روزی امر به معروف و نهی از منکر وسیله‌ای برای تفرقه و جدایی آحاد جامعه از یکدیگر باشد.

  به گزارش خبرآنلاین و به نقل از ایسنا حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در جمع اقشار مختلف مردمی استان زنجان در نهمین سفر استانی خود با بیان این‌که پیام کربلا و ابی عبدالله پیام امر به معروف و نهی از منکر است، گفت: مسیر، مسیر دعوت جامعه به خیر و صلاح و سعادت و نجات جامعه بوده و آنچه باید از کربلا بیاموزیم این است که همه یکدیگر را به خیر و صلاح معروف و عمل شایسته دعوت کنیم و اگر فردی یا جمعی خدای ناکرده از مسیر هدایت فاصله گرفت آن را از منکر نهی کنیم.

  امر به معروف و نهی از منکر اختصاص به هیچ فرد و جناح و دسته‌ای ندارد...
  ا

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:34 ق.ظ
  ارسال دیدگاه

 • مقام معظم رهبری نماز میت را بر پیکر آیت الله مهدوی کنی اقامه کردند.

  این نماز در حالی اقامه شد که حسن روحانی در سمت چپ و هاشمی رفسنجانی در سمت راست ایشان قرار داشتند.

  روسای مجلس و قوه قضاییه، آیت الله باقری کنی برادر مرحوم آیت الله مهدوی کنی، جمعی از وزرا، سیدحسن خمینی،سرلشکر فیروزآبادی،نمایندگان مجلس خبرگان و ... در مراسم حضور داشتند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • سیاست > دیپلماسی - معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید برمنافع مشترک ایران و قطر در منطقه گفت: همکاری ملت‌های مسلمان ایران و قطر می‌تواند به نفع صلح و ثبات منطقه و ارتقای جایگاه اسلام در دنیا باشد.

  به گزارش خبرآنلاین و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور پیش از ظهر امروز(پنجشنبه) در دیدار احمد بن جاسم بن محمد آل ثانی، وزیر اقتصاد و تجارت قطر با اشاره به منافع مشترک دوکشور در امنیت منطقه، ذخایر مشترک زیرزمینی، اشتراکات دینی، جغرافیایی و فرهنگی، از روند مناسبات دوکشور ابراز خرسندی و برضرورت توسعه همکاری های اقتصادی تاکید کرد.

  معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به حوادث و وقایع منطقه و اهمیت آن برای دوکشور خاطرنشان کرد: امروز حوادث و وقایع منطقه به سمتی پیش می‌رود که کشورهای همسایه بیش از هر زمان دیگری نیازمند رایزنی، تبادل نظر و اتخاذ مواضع هماهنگ می‌باشند. تروریسم و افراطی‌گری مهمترین خطر منطقه می‌باشد که تمام کشورها را تهدید می‌کند.

  آخرین ویرایش: جمعه 2 آبان 1393 11:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه

 • رییس جمهوری پس از استماع گزارش دستگاه‌های مسوول درباره موضوع اسیدپاشی در اصفهان، با ابراز تاسف شدید از وقوع این اعمال غیرانسانی و ابراز همدردی با مصدومان و مردم شریف، متدین و غیور اصفهان، خواهان تسریع در پیگیری ماموریت محوله به سه وزارتخانه کشور، اطلاعات و دادگستری در این زمینه شد.

  حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی پیش از این در دستورالعملی سه وزارتخانه کشور، اطلاعات و دادگستری را برای پیگیری مجدانه موضوع اسیدپاشی در اصفهان و شناسایی عامل یا عاملان و تامین امنیت شهروندان به عنوان مهمترین نیاز جامعه، مامور کرده بود.

  رییس جمهوری همچنین هیات وزیران را مامور کرد که در جلسه یکشنبه بررسی گزارش دستگاه‌های مسوول را در دستور کار خود قرار دهد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

پشتیبانی