تبلیغات
خــبـــرگـــــزاری رسمی بُـرک - مطالب هفته اول دی 1393
وبلاگicon

جلوگیری از کپی کردن مطالب

منوی اصلی
خــبـــرگـــــزاری رسمی بُـرک
وب سـایت خـبــری تــحـلـیلــی بُرک (دیــد شمـا آیــنـده شمـاســت)به سـردبـیـری عـلـیـرضـا نـجـارپـور اسـتـادی

اینستاگرام هنرمندان

بیشتر از اکنون باشید و دنیایی از خدمات را در سایت ما تجربه کنید چرا که ما همه را به چالش میکشیم www.Bork.ir
 • http://newsmedia.tasnimnews.com/Tasnim//Uploaded/Image/1393/10/01/13931001113126934345233.jpg
  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 09:20 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جاسوسی آلمان

  خبرگزاری تسنیم: نوع مواجهه صدر اعظم آلمان با افشاگری های اسنودن از یک سو و موضع گیری منفعلانه وی در خصوص جاسوسی آمریکا از مکالمات تلفنی خصوصی خود نشان از شکل گیری معامله ای پشت پرده میان مرکل و مقامات سیاسی و امنیتی آمریکا داشت.

   افشای جاسوسی ایالات متحده آمریکا از ایملیها و مکالمات خصوصی شهروندان اروپایی در سال گذشته  جنجال خبری و رسانه ای زیادی را در برلین برانگیخت. این جنجال درست زمانی ایجاد شد که آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در ماه سپتامبر سال گذشته مشغول مبارزه انتخاباتی با "اشتاین بروک" رقیب سوسیال دموکرات خود در انتخابات سراسری بود.نوع مواجهه صدر اعظم آلمان با موضوع جاسوسی آمریکا از همان ابتدا شائبه های زیادی در اذهان عمومی ایجاد کرد. اگرچه صدر اعظم آلمان در ظاهر اقدامات ضد امنیتی آمریکا را محکوم می کرد، اما در عمل اقدامی علنی و قاطعانه در تقابل با واشنگتن صورت نمی داد. سوسیال دموکراتها در سپتامبر سال 2013 میلادی و در اوج مبارزات انتخاباتی با مرکل، سکوت و عدم واکنش قاطعانه صدر اعظم آلمان و حزب دموکرات مسیحی نسبت به مسئله جاسوسی آمریکا را یک رسوایی امنیتی تلقی می کردند.

  با این حال در نهایت نتایج انتخابات سراسری آلمان همه را در بهت و حیرت فرو برد! اگرچه حزب دموکرات مسیحی توانست با اختلافی نسبتا زیاد بر حزب سوسیال دموکرات غلبه پیدا کند، اما شکست غیر قابل انتظار  شریک ائتلافی مرکل ( دموکراتهای آزاد) در انتخابات سبب شد تا صدر اعظم آلمان ناچار شود جهت تشکیل دولت ائتلافی دست یاری به سوی اصلی ترین رقیب انتخاباتی خود یعنی سوسیال دموکراتها دراز کند. تشکیل دولت ائتلافی آلمان مقدمه ای جهت همسان سازی رفتاری دو حزب اصلی آلمان در قبال مسئله جاسوسی آمریکا بود. در اینجا سوسیال دموکراتها نیز به طور ناگهانی دست از انتقاد از سکوت مرکل در قبال مداخله امنیتی آمریکا در برلین کشیده و خود به هدایتگران پشت پرده این معادله پیچیده پیوستند. در چنین شرایطی "جاسوسی آمریکا از برلین" از یک " پرونده قضایی" به یک " معمای امنیتی" تبدیل شده است. به راستی چرا مرکل در نهایت حاضر به استیفای حقوق امنیتی خود و شهروندان کشورش در مقابل جاسوسی های آمریکا نشد؟


  حلقه مفقوده‌ای به نام اسنودن

  موضوع  جاسوسی ایالات متحده  از آلمان زمانی پررنگ شد که نام " ادوارد اسنودن" بر سر زبانها افتاد. این  کارمند سابق سازمان اطلاعات مرکزی  و پیمانکار  آژانس امنیت ملی ایالاات متحده آمریکا در اسناد خود از جاسوسی های مستمر دستگاههای امنیتی آمریکا از شهروندان کشورهای مختلف اروپایی از جمله آلمان، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا خبر داد. دامنه افشاگری های اسنودن روز به روز گسترده تر شد. در ماه ژوئن سال گذشته میلادی  با افشای اسناد محرمانه از دو برنامه گسترده جاسوسی این کشور پرده برداشت.در این اسناد فاش شده است که سازمان امنیت ملی ، سیا و پلیس فدرال امریکا چگونه از اطلاعات تلفنی و اینترنتی میلیون‌ها شهروند امریکایی و اروپایی جاسوسی می‌کنند. در ماه نوامبر سال گذشته سخنگوی صدر اعظم آلمان در اظهار نظری رسمی خبر از شنود مکالمات تلفنی صدر اعظم آلمان توسط دستگاههای امنیتی آمریکا داد. در آن زمان " جی کارنی" سخنگوی کاخ سفید ادعای صدر اعظم آلمان و منابع وابسته به وی را تکذیب کرد اما در ادامه مشخص شد که نه تنها این ادعا نادرست نبوده، بلکه به قول شبکه دویچه وله آلمان بسیار گسترده از از موارد مطرح شده از سوی دفتر آنگلا مرکل بوده است. پس از این رسوایی، رسانه های آلمانی احتمال تخریب مناسبات برلین و واشنگتن را رد نکرده و از کاهش قطعی سطح روابط سیاسی طرفین خبر دادند. با این حال نوع مواجهه صدر اعظم آلمان با افشاگری های اسنودن از یک سو و موضع گیری منفعلانه وی در خصوص جاسوسی آمریکا از مکالمات تلفنی خصوصی خود نشان از شکل گیری معامله ای پشت پرده میان مرکل و مقامات سیاسی و امنیتی آمریکا داشت. به عبارت بهتر، نوع مواجهه مرکل با اسنودن نشان از عدم جدیت مقامات آلمانی در پیگیری این پرونده حساس بود. در اینجا " ادوارد اسنودن" به حلقه مفقوده معمای " جاسوسی آمریکا از مرکل" تبدیل شد. حتی مرکل تقاضای نقش آفرینی حزب سبز( یکی از احزاب مطرح آلمانی) در خصوص پیگیری پرونده جاسوسی اسنودن را نپذیرفت. رفتار منفعلانه احزاب آلمانی در بوندس تاگ( پارلمان آلمان) مخاطبان و افکار عمومی دنیا را به این باور قطعی رساند که اساسا در برلین انگیزه ای واقعی برای پیگیری موضوع جاسوسی ایالات متحده وجود ندارد.

  نامه ای که بی پاسخ ماند

  در اکتبر سال 2013 میلادی، ادوارد اسنودن نامه سربسته ای برای آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نوشت .بعدها مواردی از این نامه افشا شد .اسنودن در این نامه خطاب به مرکل و ماموران فدرال تاکید کرده است که گفتن حقیقت ( در خصوص برنامه جاسوسی آمریکا) جرم محسوب نمی شود! نقض نظام مند قوانین امنیتی بین المللی توسط ایالات متحده آمریکا نکته دیگری است که اسنودن به آن اشاره کرده است. در هر حال نامه نگاری کوتاه اسنودن به مرکل در نوع خود قابل تامل است. با یک رمز گشایی ساده از این نامه می توان دریافت که رفتار امنیتی دولت برلین در برابر واشنگتن چگونه از سوی اسنودن مورد انتقاد قرار گرفته است.

  از سوی دیگر، اسنودن از مرکل خواست تا دست به ایجاد یک ائتلاف ضد جاسوسی علیه ایالات متحده آمریکا بزند. با این حال مرکل نه تنها نسبت به خواسته اسنودن توجهی نکرد، بلکه به نامه وی نیز پاسخی ندارد. دلیل این رفتار خانم صدر اعظم کاملا مشخص بود. مرکل به شدت نسبت به افشای سطح همکاری گسترده  میان سازمان امینت ملی آمریکا و   سازمان اطلاعات آلمان (BND)  نگران بود. واقعیت امر این است که بخش اعظمی از جاسوسی های ایالات متحده آمریکا در خاک آلمان با مجوز سازمان (BND)  صورت گرفته است. در این میان تنها اقدام خارج از برنامه ایالات متحده آمریکا، جاسوسی از مکالمات تلفنی مرکل بوده است! به عبارت بهتر، صدر اعظم آلمان به طور کامل در جریان جاسوسی ایالات متحده آمریکا از شهروندان آلمانی قرار داشته است. در چنین شرایطی هرگونه موضع گیری مرکل در مواجهه با جاسوسی آمریکا ( جاسوسی در خصوص شهروندان آلمانی) می توانست با واکنش غیر قابل پیش بینی دستگاههای امنیتی آمریکا و افشاگری در خصوص مناسبات پشت پرده نزدیک دستگاههای امنیتی آلمان و آمریکا همراه باشد.

  اسنودن در بخشی از اسناد خود افشا کرده بود که مناسبات دوجانبه دستگاههای جاسوسی آمریکا و سازمان اطلاعات آلمان تا چه اندازه ای گسترده  و وسیع بوده است. در چنین شرایطی پرده برداری از حقایق مربوط به جاسوسی آمریکا از ایمیل و مکالمات شهروندان آلمانی به ضرر مرکل بود. از این رو مرکل در جلسات خصوصی خود با هم ائتلافی های سوسیال دموکرات خود نیز آنها را در خصوص موضع گیری علیه اسنودن اقناع کرد. سیاست هر دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان، سربسته نگاه داشتن پرونده جاسوسی آمریکا از برلین و ممانعت از افشای جزئیات آن است.


  افشاگری های تازه علیه پرونده جنجالی

  (نمایی از سازمان اطلاعات آلمان )

  علی رغم سیاست مشترک دو حزب ائتلافی آلمان در خصوص جلوگیری از انتشار اسناد جاسوسی آمریکا در برلین، برخی رسانه های آلمانی تصمیم گرفتند پیگیری های مستمری را در این خصوص صورت دهند. همین مسئله سبب شد تا سازمان اطلاعات آلمان پیش قدم شده و سیاست تفکیک " جاسوسی آمریکا از صدر اعظم آلمان" از " جاسوسی آمریکا از شهروندان آلمانی" را عملی نماید. به عبارت بهتر، سازمان امنیت و اطلاعات آلمان ( که خود در پرونده جاسوسی آمریکا از شهروندان آلمانی دخیل بوده است)، ترجیح داده است در مقابل پرسشگری افکار عمومی، پرونده واقعی ( پرونده جاسوسی آمریکا از شهروندان آلمانی ) را در ماورای افشاگری در خصوص پرونده اول ( جاسوسی از مکالمات تلفنی صدر اعظم ) مخفی نماید.

  اخیرا پس از گذشت حدود یکسال،  سازمان اطلاعات آلمان گزارش داده است که  انتقال داده‌ها به آژانس امنیت ملی آمریکا در قالب عملیاتی موسوم به "ایکونال" انجام می گرفته است. این عملیات  با کمک دفتر صدر اعظم آلمان محقق می شده است.در قالب این عملیات سازمان اطلاعات امنیت آلمان از سال 2004 تا 2008 اطلاعاتی را از یک مرکز مهم اینترنتی در فرانکفورت به آژانس امنیت ملی آمریکا منتقل می‌کرده است.با این حال قرار نیست سازمان امنیت و اطلاعات آلمان اطلاعات بیشتری در این خصوص افشا کند!

  از سوی دیگر،نوع مواجهه مقامات رسمی برلین با دستگیری یک فرد آلمانی مظنون به جاسوسی برای سازمان جاسوسی آمریکا نقطه آشکار ساز دیگری در خصوص نگرانی های مزمن امنیتی آلمان نسبت به افشای سطح همکاری های امنیتی خود با واشنگتن است.  بر اساس آنچه نشریه آلمانی " بیلد"نوشته است، یک فرد 31 ساله آلمانی مظنون به جاسوسی برای  سازمان های اطلاعاتی خارجی در برلین دستگیر شده است. وی متهم است که به مدت دو سال در سازمان اطلاعات و امنیت آلمان به عنوان جاسوس برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار کرده است.

  با این حال "یوآخیم گاوک"، رئیس جمهوری آلمان درباره افشای جاسوسی های جدید و به خطر افتادن مناسبات بین آلمان و آمریکا در سایه این مسئله ابراز نگرانی کرده است. به عبارت بهتر، یوآخیم گاوک به هیچ عنوان نگران اصل مسئله ( جاسوسی آمریکا از شهروندان آلمانی) نیست، بلکه آنچه برای وی مهم می باشد، مناسبات دوجانبه واشنگتن-برلین است.

  نکته قابل تامل دیگر اینکه خبر دستگیری جاسوسی که به سازمانهای امنیتی آمریکا خدمات ارائه می کرده است، از سوی "منابع رسانه ای" در برلین صورت گرفته است. به عبارت بهتر، سیاست اصلی منابع رسمی امنیتی و سیاسی آلمان، سکوت در برابر پرونده جاسوسی آمریکاست.


  معامله امنیتی مرکل و اوباما

  صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور آمریکا در مواجهه با بحران امنیتی موجود دست به نوعی معامله پشت پرده زده اند. مرکل به شدت از دستگاههای امنیتی آمریکا بابت جاسوسی از تلفن همراهش نگران است و این اقدام را "ورای تعهدات پشت پرده صورت گرفته" می داند. در مقابل، ایالات متحده نیز نسبت به هرگونه افشاگری علیه فعالیتهای امنیتی واشنگتن در خاک آلمان هشدار داده است.

  از سوی دیگر، افشاگری های بیشتر در خصوص جاسوسی آمریکا از آلمان می تواند مناسبات امنیتی برلین-واشنگتن در دیگر نقاط دنیا را نیز مخدوش کند. جاسوسی  مشترک سرویسهای امنیتی آلمان از آلبانی ،ترکیه و برخی کشورهای دیگر از جمله پروژه هایی است که می تواند در ادامه این افشاگری ها آسیب ببیند. بدیهی است که در چنین شرایطی صدر اعظم آلمان و رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در عوض  بحث بر سر واقعیات پرونده جاسوسی آمریکا از اروپا، دست به نوعی معامله سیاسی پشت پرده خواهند زد و امتیازاتی به یکدیگر خواهند داد.

  همکاریهای امنیتی برلین و واشنگتن در حوزه های مختلف بین المللی بسیار گسترده است. در این خصوص طرفین مکانیزم همکاری مشترکی را با یکدیگر تعریف کرده اند. این مکانیزم همکاری ، علی رغم بحرانهای به وجود آمده طی یکسال گذشته به قوت خود باقی مانده است. بر این اساس سازمان امنیت آمریکا «ابرازهای تجزیه و تحلیل» را در اختیار همکاران آلمانی خود گذاشته است تا بتواند اطلاعاتی را که به آلمان می‌رسد  رصد کند. در میان اطلاعاتی که آلمان آنها را جاسوسی کرده است، اطلاعاتی از مناطق بحرانی در خاورمیانه نیز به چشم می خورد.سازمان اطلاعات آلمان، این اطلاعات را از منبع مختلف که در منابع اطلاعاتی در نزدیک مونیخ بررسی شده‌اند، به دست آورده است.سال گذشته «گرهارد شیندلر» رئیس سازمان اطلاعات آلمان در جریان دیدار با اعضای کمیته کمیته امور اطلاعاتی پارلمان آلمان همکاری با آمریکا را تایید کرد.در این میان دفتر فدرال قانون اساسی آلمان نیز اقدامی در راستای ممنوعیت دسترسی آمریکا به اطلاعات اینترنتی شهروندان صورت نداده است.

   

  قربانیان اصلی معاملات امنیتی برلین و اشنگتن

  بدون شک شهروندان آلمانی قربانیان اصلی معاملات امنیتی پشت پرده برلین و واشنگتن هستند. هم اکنون شهروندان آلمانی به خوبی متوجه شده اند که عزمی برای دفاع از حقوق تضییع شده امنیتی آنها در میان نهادهای امنیتی کشورشان وجود ندارد. در این میان نهادهای امنیتی آلمان و آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور خود نیز در جریان جاسوسی واشنگتن از اطلاعات شخصی شهروندان آلمانی هستند. همچنین فارغ از هیاهوی ظاهری ایجاد شده توسط سیاستمداران آلمانی و محکوم کردن ظاهری جاسوسی های آمریکا، انتقال داده های اطلاعاتی از آلمان به آمریکا همچنان با واسطه گری نهادهای رسمی و امنیتی در جریان است.

  شهروندان آلمانی با گذشت بیش از یکسال از افشاگری های صورت گرفته علیه جاسوسی های آمریکا با سوالات و ابهامات بی پاسخ زیادی مواجه شده اند. به راستی چرا اعضای حزب سوسیال دموکرات که  قبل از حضور در دولت ائتلافی مرکل عملکرد صدر اعظم آلمان در قبال موضوع جاسوسی آمریکا را تقبیح می کرد ، هم اکنون خود نیز با این روند همراه شده و دیگر سخنی در خصوص جاسوسی های آمریکا نمی گویند؟

  چرا نهادهای امنیتی آلمان به صورت رسمی در خصوص پرونده جاسوسی آمریکا از شهروندان آلمانی سخنی به میان نمی آورند؟ چرا تحرک رسانه های آلمانی نسبت به نهادهای امنیتی این کشور به مراتب بیشتر است؟و .....

  اینها سوالاتی هستند که قرار نیست در آینده ای نزدیک به آنها پاسخی داده شود. هم اکنون مرکل و دیگر مقامات آلمانی در انتظار گذشت زمان برای عادی سازی مناسبات امنیتی برلین و واشنگتن و در نتیجه لاپوشانی مناسبات پشت پرده امنیتی با آمریکا هستند. مناسباتی که حتی اگر بخشی از آنها افشا شود، سران حزب دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات دیگر جایی در نزد افکار عمومی کشورشان نخواهند داشت. بی دلیل نیست که مقامات آلمانی تا این اندازه نسبت به نام " ادوارد اسنودن" حساس هستند.

  اختلافات مرکل با کمیسیون تحقیقات پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا

  درست است که صدر اعظم آلمان ظاهرا با تشکیل کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا به منظور شفاف سازی این مسئله موافقت کرده است اما بنا به گزارش بسیاری از سیاستمداران فعال در این کمیسیون، دولت در زمینه شفاف سازی این پرونده همکاری های لازم را با این کمیسیون انجام نمی دهد.

  حضور اسنودن در این کمیسیون به عنوان شاهد این پرونده از جمله درخواست های اعضای این کمیسیون بود که دولت با توجیهاتی با این مسئله مخالفت کرد.

  سبزهای پارلمان آلمان چندی پیش در نامه ای به صدر اعظم آلمان  اعتراض شدید خود را به مخالفت برلین با حضور این شاهد مهم پرونده به منظور شفاف سازی درباره جاسوسی های آمریکا وارد کردند.

  "کاترین گورینگ اکاردت" و "آنتون هوفرایتر" از روسای فراکسیون سبزها در پارلمان آلمان در این نامه خود انتقاد شدیدی را به این تصمیم مرکل وارد کرده و تصریح کردند که برلین با مخالفت خود درباره حضور اسنودن در کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان در اصل حکم آزادی مجلس را نقض کرده است.

  همچنین چندی پیش و در جریان فعالیت های کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره افشای جاسوسی های آمریکا، اپوزیسیون این انتقاد را به دولت وارد کردند که به تشخیص خود صدها پرونده مربوط به جاسوسی ها را از کمیسیون تحقیق  مخفی می کند.

  سبزهای آلمان اعلام کردند که در صورت لزوم در این باره به دادگاه قانون اساسی فدرال آلمان شکایت خواهند کرد.

  "کونستانتین فون نوتز"، از سیاستمداران بلند پایه حزب سبز آلمان در کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره جاسوسی های آمریکا در این باره اظهار داشته است که اگر دولت آلمان همچنان هر چیزی را که مربوط به سازمان های اطلاعاتی خارجی می شود و دسترسی به آن ها را ممنوع اعلام کند ما با اطمینان به دادگاه فدرال قانون اساسی آلمان خواهیم رفت.

  به گزارش رسانه های آلمانی دولت آلمان با توجه به همکاری های اطلاعاتی که با دیگر کشورها دارد می خواهد این مسئله را با آمریکا در میان بگذارد که پرونده های مربوطه را در اختیار کمیسیون تحقیق بگذارد یا نه.

  فون نوتز" همچنین تصریح کرد که بسیاری از فایل های ارائه شده به کمیسیون در بسیاری از نقاط سیاه است.

  "مارتینا رنر" از سیاستمداران بلند پایه حزب چپ آلمان در کمیسیون تحقیق پارلمانی درباره جاسوسی ها نیز در این راستا اظهار داشته است که سازمان اطلاعات و امنیت آلمان و آژانس امنیت ملی آمریکا به صورت گسترده و بر خلاف قوانین آلمان با همدیگر همکاری می کنند.

  اختلافات زیادی که بین کمیسیون تحقیق پارلمانی آلمان درباره جاسوسی های آمریکا و مرکل وجود دارد نشان می دهد که ظاهرا مسئله تعهدات برلین به واشنگتن بسیار مهم تر از حقوق شهروندان این کشور برای صدر اعظم است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • سرطان

  خبرگزاری تسنیم: ۷ دی ماه تحقق باور همیشگی محک است که: «سرطان پایان زندگی نیست...» و هزاران کودک بهبود یافته محک که آرزویشان از بودن یا نبودن به چگونه زیستن در آینده تبدیل شده است.۲۳ سال مشارکت و قهرمانی کودکان محک در مبارزه با سرطان.

    7 دی ماه تحقق باور همیشگی محک است که: «سرطان پایان زندگی نیست...» و هزاران کودک بهبود یافته محک که آرزویشان از بودن یا نبودن به چگونه زیستن در آینده تبدیل شده است، تداوم بخش امید و نشانگر مشارکت اثر بخش اعضای خانواده بزرگ حامیان کودکان مبتلا به سرطان در محک، هستند.

  در این روز 23 سال مشارکت و عشق شما در قهرمانی کودکان محک در مبارزه با سرطان بزرگترین و با ارزش‎ترین دلیلی است که گام‌های تمامی اعضای خانواده بزرگ محک را در مسیر همراهی با کودکان و خانواده‌هایشان مستدام می‌کند.

  روز کودکان بهبود یافته محک از زبان سعیده قدس بنیانگذار

  در ابتدای نشست خبری با حضور یاوران رسانه‌ای در محک به مناسبت 7 دی ماه روز کودکان بهبود یافته از سرطان محک؛ صبا کامکار مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل ضمن خیر مقدم به حاضران از همراهی یاوران رسانه‌ای که محک را در زمینه اطلاع رسانی شفاف و پاسخگو در خصوص عملکرد و دستاوردهای این سازمان مردم نهاد به یاوران همراهی می کنند قدردانی کرد.

  سپس سعیده قدس بنیانگذار محک که مهر مادرانه او در مسیر درمان بیماری سرطان فرزندش حمایت از تمامی کودکان مبتلا به سرطان را به واسطه تأسیس محک را بنیان نهاد از عشق نخستین محک گفت. عشقی از جنس مهر مادرانه که از محدوده یک فرزند، یک خانه و یک خانواده فراتر رفت و به پای تمامی فرزندان مبتلا به سرطان ریخته شد.

  7 دی ماه سالروز تولد کیانا دختر سعیده قدس است که نخستین فرزند بهبود یافته از سرطان محک است که بالاترین مدارج تحصیلی را می‎گذراند. اما این روز اکنون دیگر روایت امید، مبارزه و به ثمر نشستن عشقی است که باعث بنیان یافتن محک شد و روز امید برای تمامی کودکان مبتلا به سرطان است.

  سعیده قدس با مروری بر تاریخچه محک گفت: «ما در محک روز 7 دی را به عنوان روز کودکان بهبود یافته از سرطان جشن می‌گیریم تا به تمامی بیمارانی که به تازگی با بیماری خود مواجه شدند، تمامی بیمارانی که در مسیر درمان تلاش می‌کنند، به خانواده بیماران، به پزشکان و تمامی متولیان حوزه حمایت از بیماران مبتلا به سرطان و به تمامی جهان این پیام و باور را برسانیم که سرطان پایانی برای زندگی نیست. برای اینکه آرزوی کودکان مبتلا سرطان از بودن یا نبودن به چگونه زیستن در آینده بدل شود.»

  آگاهی رسانی در خصوص سرطان اطفال

  محک همواره بر آن است تا در سایه آموزش و اطلاع رسانی این سازمان بیماری تعداد بیشتری از کودکان در مراحل اولیه تشخیص داده ‌شود و با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش پیشگیرانه و اطلاع‌رسانی می‌کوشد تا در کاهش نرخ ابتلا به سرطان اطفال در ایران مشارکت کند. از این رو با بهره مندی از دانش و تخصص و تجربه پزشکان فوق تخصص خون و آنکولوژی و صاحب نظران در حوزه درمان و حمایت از کودکان مبتلا به سرطان می‌کوشد با ارائه به روز ترین اطلاعات و آگاهی‌ها در حوزه علایم بیماری سرطان و آنچه والدین می‌بایست به آن توجه ویژه داشته باشند این اهداف را تحقق بخشد.

  پروفسور مردآویژ آل بویه فوق تخصص خون و آنکولوژی و عضو هیأت امنای محک ضمن مروری بر روند تاثیر گذاری حضور یاوران و در نتیجه خدمات محک، ارتقای دانش و تجربه پزشکی و برگزاری کنفرانس‌های معتبر علمی در سطح بین الملل و آموزش مداوم و مستمر بر روی آمار و ارقام بهبودی بیماران مبتلا به سرطان تصریح کرد: «نتایج درمانی و آمار طول عمر و بهبود کودکان مبتلا به سرطان در ایران بسیار نزدیک به معتبرترین مراکز حوزه درمان سرطان کودک در جهان است و از این جهت محک همگام با استانداردهای روز جهان حرکت می‌کند.»

  در ادامه عظیم مهرور رئیس بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک و فوق خصص خون و آنکولوژی کودک ضمن ارائه گزارش عملکرد اجمالی از فعالیت‌های این بیمارستان در روز کودکان بهبود یافته از سرطان گفت: «بیمارستان محک به عنوان یک پایگاه جامع فوق تخصصی در زمینه سرطان اطفال تمامی امکانات و خدمات تشخیصی و درمانی مورد نیاز در سرطان کودک را زیر یک سقف مهیا کرده است و به روز ترین تجهیزات و دانش پزشکی را در این زمینه به کار می‌گیرد. به طور مثال بخش پیوند سلول‌های بنیادی، بخش رادیوتراپی و (آی سی یو) بیمارستان محک با رویکرد فوق تخصصی درمان‌های منحصر به فردی را در سطح کشور در حوزه کودکان مبتلا به سرطان ارائه می دهند.

  وی بیان داشت: وجود این امکانات در کنار کار تیمی در حوزه حمایت از کودک مبتلا به سرطان است شاخص ترین ویژگی این مرکز جامع فوق تخصصی درمانی است. امروزه درمان نوین سرطان کودک درمانی منحصر به پزشک و بیمار نیست. یک تیم متشکل از زمینه های مختلف تخصص همچون روانشناسی، روانپزشکی، مددکاری، پرستاری و خدمات حمایتی پشتوانه حمایت همه جانبه و موثر است. تا ضامن درمان موثر تر و بهبودی کودکان باشد» رئیس بیمارستان محک با امید به بهره مندی پایدار و روز افزون این سازمان از مشارکت‌های مردمی و انواع کمک‌های بشر دوستانه اعم از نقدی، کالا، خدمات و دانش فنی آرزو کرد که در سال‌های آینده 7 دی ماه را برای تعداد بیشتری از فرزندان محک و حتی روزی برای تمامی کودکان مبتلا به سرطان جشن بگیریم.

  اخذ استاندردهای بین‌المللی تضمین کننده خدمات به کودکان محک

  در ادامه آراسب احمدیان مدیر عامل محک نیز عنوان کرد: «مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک همواره تلاش دارد تا بالاترین سطح کمی و کیفی خدمات را به کودکان مبتلا به سرطان ارائه کند. محک همواره با هدف ارائه بهترین خدمات درمانی و رفاهی که منجر به بهبودی کودکان مبتلا به سرطان و ضامن خدمات بهتر به آنها باشد نحوه فعالیت خود را به طور داوطلبانه در معرض سنجش استانداردها و چارچوب‌های بین المللی قرار می‌دهد.

  وی بیان داشت: در آستانه 7 دی ماه روز کودکان بهبود یافته از سرطان محک دریافت نشان نقره جایزه GPM (Green Project Management) از انجمن بین المللی مدیریت پروژه سبز، که حاکی از توسعه پایدار فعالیت‌ها دارد موجب دلگرمی این سازمان و یاورانش در تضمین گام برداشتن در مسیر مدیریت پایدار منابع و روند فعالیت‌ها برای درمان و بهبود فرزندان محک است. جایزه GPM به همراه نشان زرین مدیریت پروژه بین‌المللی IPMA در سال 2014 که چندی پیش به محک اهدا شد، ما را نسبت به مسیر درست تعهد خود نسبت به کودکان مبتلا به سرطان و خانواده‌هایشان از یک سو و تعهد نسبت به خدمت رسانندگان و یاوران مطمئن‌تر و امیدوارتر می‌کند. سازمان‌های غیر دولتی در ابعاد سازمان‌های بزرگ در سیر فعالیت خود ناشناخته‌های زیادی دارند و از طریق کنترل خود با استانداردهای بین‌المللی می‌توانند اطمینان یابند که مسیر درستی را طی می‌کنند.»

  احمدیان افزود: «پروژه‌ای که موفق به دریافت نشان نقره GPM شد، از دیدگاه انجمن بین المللی مدیریت پروژه سبز همزیستی موافقت آمیزی با اصول توسعه پایدار داشته و در تطابق با اصول ده گانه معاهده جهانی GOLOBAL COMPACT  و اهداف توسعه هزاره سازمان ملل متحد بوده است. »

  مدیر عامل محک ضمن تاکید بر نقش سازمان‌های مردم نهاد در اینکه کمک‌های مردمی را از حالت اعانه خارج کرده و در یک فرآیند سیستمی با نیازسنجی و برنامه ریزی بر روی این کمک ها ارزش افزوده ایجاد کنند، نقشی در رساندن این پیام به جامعه که کمک‎های شما در موسسه خیریه محک به خدمات اثر بخش در چارچوب استانداردهای بین المللی تبدیل شده و این منابع مالی به درستی به حمایت‌های درمانی کارآمد و پایدار به کودکان مبتلا به سرطان تبدیل می‌شود ارزشمند دانست. محک با به سنجش گذاشتن داوطلبانه فعالیت خود در استانداردهای روز دنیا ارتقای این خدمات را که وظیفه این سازمان در قبال کودکان مبتلا به سرطان و یاوران است به محک سنجش می‌گذارد.

  در 7 دی روز کودکان بهبود یافته از سرطان از تک تک شما اعضا خانواده بزرگ محک که 23 سال همراه فرزندان این خانواده بوده‌اید سپاسگزاریم و در برابر اعتماد و نیکی‌تان ادای احترام می‌کنیم.

  در روز کودکان بهبود یافته از سرطان محک حاصل عشق افراد را در حضور امیر رضای 20 ساله که آمده بود و از موفقیت‌هایش در رشته معماری در دانشگاه می‌گفت، سعید 24 ساله که از دستاوردهایش در حوزه کاری اش می‌گفت، آرین 8 ساله که برایمان سازهای مختلف می‌نواخت، نیکوی 12 ساله که لوح‌های تقدیر‌اش را برایمان هدیه آورده بود، رسول که پس از بهبود یافتگی نیز هنوز دلش می‌خواست روی پایه سرم‌ها در راهروهای بیمارستان با چشمانی پر از هیجان با دوستانش مسابقه سرم سواری بدهد، کیارش که تازه وارد دبیرستان شده و می‌خواهد در آینده فضانورد شود، مریم که اگرچه بعد از درمان چشم‌هایش دیگر نمی‌بیند اما در زمینه تدریس به روشندلان گام‌های استواراش را آغاز کرده است، یاسمن که قهرمان مسابقات تکواندوی شهرش شده و در وجود تمامی کودکان بهبود یافته محک و تمامی فرزندان در حال درمان محک که امید را همواره همراه خود دارند بارور می‌بینیند.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 09:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • نیروی انتظامی
  فرمانده انتظامی اصفهان:

  خبرگزاری تسنیم: فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: با توجه حضور فیزیکی و اشرافیت نیروهای انتظامی منطقه و تعامل خوب با مردم جای هیچ‌گونه مسائل سوء امنیتی در منطقه و شهرستان گلپایگان وجود ندارد.

    سردار عبدالرضا آقاخانی  در گفت‌وگوی خبری ساعت 20 شبکه اصفهان با اشاره به آخرین اخبار از درگیری مسلحانه با سارقان مسلح در گلپایگان، اظهار داشت: در ساعت 17:30 روز شنبه به دنبال گزارش واصله از استان‌های هم‌جوار به‌ویژه استان مرکزی و شهرستان خمین درگیری مسلحانه سارقان در شهر خمین اطلاع‌رسانی شد.

  وی افزود: دریافت این خبر نیروهای انتظامی شهرستان گلپایگان را بر آن داشت با هدف جلوگیری از سارقان متواری به شهر گلپایگان بسیج شده و وارد عمل شوند که متاسفانه لحظاتی بعد با حرکت سارقان به سمت شهرستان درگیری در ورودی شهر بین سارقان و ماموران انتظامی به وقوع پیوست.

  فرمانده انتظامی استان اصفهان گفت: در این درگیری متاسفانه 3 نفر از پرسنل نیروی انتظامی گلپایگان به درجه رفیع شهادت نائل شده و 6 نفر دیگر نیز مجروح شدند که البته در مسیر گریز سارقان نیز 2 نفر دیگر از مردم عادی به شهادت رسیدند و البته یک نفر از سارقان نیز به هلاکت رسید.

  وی بیان کرد: تلاش برای دستگیری سارقان فراری همچنان ادامه دارد و امیدواریم با تعامل دستگاه‌های امنیتی در آینده‌ای نه چندان دور بقیه باند و افراد متواری را نیز دستگیر کرده و به مردم اطلاع دهیم.

  سردار آقاخانی  همچنین به حادثه امروز فریدونشهر اشاره و تصریح کرد: امروز یک فقره سرقت مسلحانه از یکی از بانک‌های فریدونشهر انجام گرفت که به محض وصول خبر و با بسیج نیروها و امکانات محل اختفای سارق مسلح شناسایی و در کمتر از 4 ساعت سارق به هلاکت رسید و 25 میلیون تومان وجه ربوده شده نیز به بانک عودت داده شد.

  وی با اشاره به آخرین وضعیت منطقه خاطرنشان کرد: در منطقه با توجه به هماهنگی و سعه صدر مردم مومن و ولایت‌مدار گلپایگان وضعیت آرام است و جای هیچ‌گونه دغدغه‌ای وجود ندارد ضمن اینکه حضور فیزیکی و اشرافیت نیروهای انتظامی منطقه و تعامل خوب با مردم جای هیچ‌گونه مسائل سوء امنیتی وجود ندارد.

  فرمانده انتظامی استان اصفهان همچنین گفت: فردا مراسم تشییع شهدای این حادثه ناگوار در شهرستان‌های گلپایگان و خوانسار برگزار می‌شود که امیدواریم بتوانیم با حضور با عظمت مردم، کارکنان ادارات و نهادهای مختلف مراسمی در خور شان این شهیدان گرانقدر برگزار کنیم.


  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • در چند روز گذشته ویدئویی با عنوان پیام رئیس جمهور چین منتشر شد که بعد از مدتی مشخص شد چیزی فراتر از یک شوخی شب یلدایی نبوده است.

  شی جین پینگ (xi jinping)، رئیس‌جمهور جمهوری خلق چین، روز شنبه ۲۰ دسامبر، برای نخستین بار، درپیامی تلویزیونی خطاب به مردم ایران و مسئولان جمهوری اسلامی، که از تلویزیون ملی این کشور، cctv، پخش شد، برای این‌که چین همچنان در کنار ایران بماند، به دو مشکل بزرگ اشاره کرد و دو شرط گذاشت.
   

   شی جین پینگ،ضمن تبریک «شب یلدا»، با اعتراض به تاجران ایرانی برای سفارش محصولات تقلبی به کارخانه‌های چینی، از مردم خواست که کالاهای تقلبی نخرند، وی همچنین گفت: مگر کشور شما گمرک و موسسه استاندارد ندارد؟ چرا از آنها نمی‌خواهید تا اجازه ندهند که کالاهای تقلبی و بی‌کیفیت وارد کشورتان شود؟ مگر آنها قانون و مقررات ندارند؟
  در پیامی که یک جوان ایرانی از زبان رئیس جمهور چین در یوتیوب منتشر کرده، آمده است؛  قبل از هر چیزی آئین طولانی‌ترین شب سال ایرانیان را که به عید بهار چینی بسیار نزدیک است، تبریک می‌گویم. قدمت دوستی تاریخی ملت‌های ایران و چینبه قرن‌های بسیار دور باز می‌گردد. با آن‌که عده اندکی از ایرانیان، کشور چین را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می‌کنند، اما روند رشد روابط دو ملت ایران و چین امیدبخش است.

  امروز ایران با یک رخداد بزرگ تاریخی مواجه است. سه دهه قبل به دنبال حادثه تسخیر سفارت ایالات متحده در تهران، رابطه ایران و غرب هر روزبیشتر از قبل رو به تیرگی گذاشت. برخی کشورها با اعمال تحریم‌های مختلف،تلاش کردند تا تهران را در تنگنا قرار دهند، اما ایران راه گفت‌وگو رابرگزید.

  از زمانی که مذاکرات هسته‌ای آغاز شد، دولت خلق چین همواره در کنار ایران بود و تلاش کرد تا مذاکرات به نتیجه‌ای مشخص برسد. اکنون تیم مذاکره‌کننده جدید ایران، رخدادهای بزرگی را رقم زده و به پایان ثمربخش رایزنی‌ها نزدیک است، اما دو مشکل بزرگ وجود دارد؛ دولت چین تمایل دارد تا همچنان در کنار ایران بماند، اما برای ادامه این مسیر دو شرط دارد:

  چین یک کشور بزرگ صنعتی است که بسیاری از کالاهای باکیفیت برندهای مطرح جهان، از جمله محصولات شرکت اپل، در آن تولید می‌شود. شرط نخست ما این است که مردم ایران دیگر نباید به ملت و مملکت چین بی‌احترامی کنند. این‌که در کشور شما اجناس و کالاهای بی‌کیفیت و تقلبی فراوان است، چین مقصر نیست. وقتی گروهی از تاجران ایرانی به چین می‌آیند و خودشان اجناس تقلبی را به کارخانه‌ها سفارش می‌دهند، گناه ما چیست؟ مگر کشور شما گمرک و موسسه استاندارد ندارد؟ چرا از آنها نمی‌خواهید تا اجازه ندهند که کالاهای تقلبی و بی‌کیفیت وارد کشورتان شود؟

  این‌که یک ایرانی، لنت ترمز تقلبی کیا و پژو را به هموطنان خود می‌فروشد تا در تصادفات رانندگی کشته شوند، اما خودش پورشه سوار می‌شود، تقصیر چین نیست.

  خواهش می‌کنم برای جان و مال و سلامتی و امنیت خودتان ارزش قائل باشید وجنس بی‌کیفیت نخرید. به بهانه این‌که پول کافی ندارید، آشغال نخرید. اگر کشوری کوفت و زهرمار ارزان تولید کند، باید آن را خرید و بلعید؟ چین، کالاهای عالی و باکیفیت هم تولید می‌کند، اما این تقصیر ما نیست که تاجران ایرانی تمایلی به خریداری آن ندارند.

  شرط دوم ما این است که اگر هر تبلیغی را در شبکه‌های ماهواره‌ای دیدید، هرگز به آن اعتماد نکنید. با اطمینان به شما می‌گویم تمام کالاهای ساخت اروپا که ویدئوهای تبلیغاتی آن را در ماهواره می‌بینید، نمونه تقلبی آن در ایران به شما تحویل داده می‌شود و هیچ‌کدام اصل نیست. همه این کالاها در چین و به سفارش تاجران ایرانی تولید می‌شود.

  ما نگران هستیم که وقتی در آینده تحریم‌های اقتصادی علیه ایران لغو شود، تاجران سودجو این بار کالاهای تقلبی بیشتری وارد کشورتان کنند و همچنان نتوانید اجناس با کیفیت را بخرید. از گمرک و موسسه استاندارد بپرسید که چرا به کالاهای تقلبی اجازه ورود می‌دهند؟ مگر آن‌ها قانون و مقررات ندارند؟

  متشکرم و یلدا مبارک!

  مهر می افزاید: این گزارش بر اساس ویدئویی کاملا گمراه‌کننده که توسط یک روزنامه نگار جوان، در یوتیوب آپلود شده بود، تنظیم گردیده است. اما ساعتی بعد، با بررسی بیش‌تر در فضای مجازی، متوجه شدیم این ویدئو، «شوخی شب یلدا» است و واقعیت ندارد!

  این روزنامه نگار، پیش از نیز در مطبوعات ایران، با شوخی‌های مطبوعاتی از جمله «کج شدن برج میلاد» (روزنامه شرق)، «واردات فورد به ایران» (هفته‌نامه خودرویی ایران) و «آپارتمان‌های برج میلاد» (روزنامه همشهری) به عنوان دروغ سیزده‌به‌در خبرساز شده بود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • کمپین گروه مردان سپید در قالب طرح "آسمان آبی، زمین پاک" امروز شنبه با هدف ارتقای سطح فرهنگ ترافیکی با همکاری مناطق ۶ و ۱۱ با حضور در چهارراه ولی عصر به اجرای نمایش پرداختند که با استقبال شهروندان پایتخت رو به رو شد.

    به نقل از ایسنا، نصرالله آبادیان با اشاره به کمپین مردان سپید که توسط شهرداری منطقه 6 و 11 اجرایی شده است گفت: با توجه به رویکردی که شهردار تهران درباره رفع آلودگی‌ هوای تهران و به طور کلی حساسیتی که در باره  مسائل زیست محیطی دارند، طرح آسمان آبی، زمین پاک اجرایی شده که گروه نمایشی مردان سپید از کمپین های آن است و با هدف ارتقای سطح فرهنگی درباره مسائل ترافیکی و تفکیک پسماند از مبداء کار خود را آغاز کرده‌ اند.

  حضور "مردان سپید" در چهار راه ولی عصر تهران (+عکس)

  حضور "مردان سپید" در چهار راه ولی عصر تهران (+عکس)

  حضور "مردان سپید" در چهار راه ولی عصر تهران (+عکس)

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • این شبکه در کلیپی از مردم ایران خواسته است، نمونه بزاق خود را برای مراکز اروپایی بفرستند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،این شبکه درکلیپی به بهانه کمک به زندگی یک کودک، از مردم ایران خواسته است، نمونه بزاق خود را برای مراکز اروپایی بفرستند.

  رژیم صهیونیستی مشتری اصلی این اطللاعات است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 09:09 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • یک شبکه تلویزیونی عراقی تصاویر یکی از عناصر تروریست داعش را که اقدام به انفجار بمب در منطقه‌ای مسکونی در این کشور کرده بود، در هنگام روبه رو شدن با بازماندگان این جنایت پخش کرد.

   به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از العالم، این تروریست در حالی که دستبند به دست داشت و توسط یک نیروی امنیتی عراقی محافظت می شد، به همان جایی که ماه گذشته عملیات تروریستی انجام داده بود برده شد تا با قربانیان و بازماندگان جنایت خود روبرو شود.
  گریه داعشی در صحنه جرم
  در این صحنه دردناک که توسط دوربین های رسانه ها به بینندگان منتقل شد، تروریستی که به جنایت خود اعتراف کرده با چشم گریان با مردی روبرو می شود که پاهای خود را در انفجار از دست داده و روی صندلی چرخ دار می نشیند.

  خانواده قربانیان این انفجار علاوه بر لعن و نفرین فرد تروریست گفتند، آرزو دارند او را به خاطر اعمال زشت علیه مردم بیگناه تکه تکه کنند.
  گریه داعشی در صحنه جرم
  «احمد حسن»خبرنگار همراه این تروریست، گفت: هدف از این مواجهه نشان دادن این حقیقت است که عوامل حملات تروریستی بالاخره به چنگ عدالت خواهند افتاد. وی ابراز امیدواری کرد، این برنامه سهمی در بیدار کردن وجدان جنایتکاران داشته باشد، تا شاید دست از اقدام زشت خود بردارند.

  افسر بلندپایه سازمان اطلاعات و امنیت عراق که در این تصویر برداری حضور داشت، نیز گفت: بیشتر تروریست ها هنگامی که قربانیان خود را می بینند از جنایت های خود پشیمان می شوند از این رو تروریست ها با دیدن عواقب جنایت هایشان شاید قبل از ارتکاب اعمال تروریستی به عاقبت آن بیندیشند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • هواداران و جنایتکاران داعش، برای قتل خلبان اسیر اردنی پیشنهادهایی وحشیانه و عجیب از قبیل درآوردن کلیه و چشم، کباب کردن و پختن، و قتل به شیوه عثمانی‌ها را مطرح کرده‌اند.

   نقل از العالم، هواداران داعش و جنایتکاران این سازمان تروریستی در دو روز گذشته برای یافتن «بهترین راه» برای قتل معاذ الکساسبه خلبان اردنی تلاش بسیار کردند؛ در حالی که اغلب پیشنهادها بر شکنجه وی قبل از مرگ تاکید می کرد.

  بعضی پیشنهادها ماهیت «پزشکی» داشتند؛ یکی با نام مستعار «کم تمنینا سنینا» (سالها آرزو داشتیم)، پیشنهاد کرده است که ابتدا یک کلیه و یک چشم او را درمی آوریم، سپس اجازه می دهیم اندکی زنده بماند پس از آن چشم دیگر و کلیه دیگر او را نیز درمی آوریم و در انتها کارمان را با درآوردن قلبش پایان می دهیم(!)

  شخصی با نام مستعار «مصراسلامیه» نیز پیشنهاد داد که یک پزشک باتجربه، دو کلیه و کبد و قلب و اعضای مهم او را جدا کند تا آنها را به بیمارن سوری اهدا کنیم(!)

  برخی پیشنهادها هم جنبه «آموزشی» دارد، مانند پیشنهاد «ابوزید السودانی» که می گوید: «او را «موش آزمایشگاهی» قرار دهیم تا فرزندان رقه، راههای سربریدن کافران و مرتدان را فراگیرند»!

  برخی افراد هم شیوه های انتقام جویانه ای مطرح کرده اند؛ شخصی با نام مستعار «معلومات مفیده» پیشنهاد داده که «بدون هیچ ترحمی، یک خودرو با سرعت زیاد رانندگی کند و این «سگ زنده» را با خود بکشاند».

  شخصی به نام «طالبه الجنان» نیز درخواست کرده که خلبان اردنی در رقه آویزان شود تا در هر حمله و بمبارانی که صورت می گیرد یکی از اعضای بدنش قطع شود.

  «عزام العسیری» پیشنهاد داد که گوشت بدنش را با ناخن گیر تکه تکه کنند و این کار را از پاها شروع کنند تا گوشها»!

  اما به نظر می رسد پیشنهاد فرد دیگری که خود را «خطاب» معرفی می کند، از تمام پیشنهادات دیگر انتقام جویانه تر باشد، وی می گوید: او باید هر روز سلاخی شود و از او فیلمبرداری کنند، سپس مداوا شود و دوباره این کار تکرار گردد بار دیگر درمان شود و از نو گوشت تنش بریده شود و هر روز فیلمی از سلاخی وی منتشر شود(!)

  برخی پیشنهادها دیگر نیز به نظر می رسد که از طرف «آشپزان» داعش مطرح شده است! یکی از پیشنهادها این بود که در ماهی تابه با اندکی پیاز و نمک پخته شود.

  شخص دیگری که خود را «جنرال» معرفی کرده می گوید: «یا از تشنگی هلاک شود و یا در حفره ای از آتش قرار گیرد و یا کباب شود و کبابش برای خانواده اش ارسال شود».

  برخی دیگر بر سربریدن و یا قطعه قطعه کردن با چاقویی که تیز و برنده نباشد، تاکید کردند؛ مانند کشیدن ناخن ها و بریدن گوشها و دست و پاها با چاقوی کُند. شخصی با نام «العیون الحور» چاقوی اره ای را پیشنهاد داد، یا اینکه این خلبان اسیر را 90 قطعه کنند(!)

  حیدره العوبثانی نیز گفت: «دستها و پاهایش را بطور مخالف (دست راست با پای چپ، یا دست چپ با پای راست) قطع کنند.»

  اما «انصار الخلافه» در این بحث تاریخی برای یافتن بهترین و شنیع ترین شیوه برای قتل خلبان اسیر، راهی به جز شیوه عثمانی نیافته، از این رو قتل با وسیله ای به نام »خازوق» به شیوه عثمانی ها را پیشنهاد داده است. قتل با خازوق بدین گونه بود که نوک تیز تیرک چوبی (خازوق) را در ناف یا سینه یا مقعد قربانی فرو می کردند.

  گفتنی است که گروه تروریستی داعش روز چهارشنبه٬ سوم دی ماه٬ پس از سرنگونی یک جنگنده اردنی٬ خلبان آن ستوان معاذ الکساسبه را نزدیک شهر رقه در شمال سوریه به اسارت گرفت.

  به اسارت گرفتن خلیبان اردنی توسط گروهک تروریستی تکفیری داعش/چهارشنبه3دی1393

  جنگنده های ائتلاف که پیش از این، در چندین عملیات، بجای حمله به مواضع داعش، به نیروهای در حال مبارزه با تکفیری ها حمله کرده و آن را خطای سهوی توصیف کرده اند، این بار موجبات خنده و شادی تکفیری ها را فراهم کردند.

  خلبان معاذ یوسف، اردنی است اما مشخص نیست که در خدمت نیروی هوایی کشورش بوده و یا با نیروی هوایی عربستان همکاری می کرده است.

  بسیاری از خلبانان نیروی هوایی عربستان، خلبانان اردنی و پاکستانی هستند. کارت شناسایی معاذ یوسف، متعلق به نیروی هوایی اردن است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 •  محمد سرافراز، رئیس صداوسیما طی حکمی "نسرین آبروانی" را به سمت معاون صدای رسانه ملی منصوب کرد؛ وی از سال ۸۸ تاکنون مدیر رادیو پیام بوده است

  به گزارش «نسیم»، رئیس سازمان صدا و سیما نسرین آبروانی را به سمت معاون خود در امور صدا منصوب کرد و سکان هدایت این رسانه شنیداری را به یکی از بانوان رادیویی سپرد.

  دکتر سرافراز در حکمی که برای انتصاب خانم آبروانی صادر کرد از وی خواسته است در جهت چابک سازی و ادغام شبکه ها ، ارتقاء کیفیت برنامه های تولیدی به ویژه برنامه های زنده،ساماندهی استفاده از موسیقی در رادیو و افزایش پخش موسیقی های حاوی پیام معنوی ، و توجه به نظرات مخاطبان حرکت کند.

  متن حکم رئیس سازمان صدا و سیما به شرح زیر است:

  سرکار خانم نسرین آبروانی

  با توجه به مراتب تعهد ، کاردانی ، تجربیات و سوابق مفید و موثر سرکار عالی در مدیریت اجرایی ، به موجب این حکم به عنوان " معاون صدای سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران" منصوب می شوید .

  انتظار می رود در دوران تصدی خود ، برای تحقق اهداف و ماموریت های مشروحه ذیل برنامه مناسب و مطلوبی تدوین و اجرا کنید .

  1 - چابک سازی و ادغام شبکه ها با ماموریت های مشابه و بازتعریف شبکه های رادیویی و گروه های برنامه ساز آنها با هدف گسترش دین و اخلاق و امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی - ایرانی در میان آحاد ملت .

  2- ارتقاء کیفیت برنامه های تولیدی ، خصوصا برنامه های زنده ، با بهره گیری از پژوهش های محیطی و میدانی .

  3- تولید برنامه های موثر و هدف مند در شبکه های تخصصی به منظور افزایش ضریب نفوذ در میان گروه های اثر گذار و مرجع .

  4 - بهره گیری از مدیران کار آمد و آشنا به فناوری و مدیریت پیام در نقاط کلیدی زنجیره مهندسی و مدیریت پیام.

  5- ساماندهی استفاده از موسیقی در رادیو و افزایش پخش موسیقی های حاوی پیام باتاکید بر اشعاری که مخاطبان را با مبداء هستی آشناتر و علاقه مندتر می سازد.

  6-  ایجاد حق انتخاب برای مخاطبان در هر زمان و مکان از طریق ساماندهی شبکه های رادیویی در فضای مجازی و تلفن همراه .

  7- تکمیل چرخه اتوماسیون و دیجیتال سازی تولید ، پخش و آرشیو صدا .

  ضمن آرزوی توفیق روز افزون سرکار عالی در پیشبرد اهداف مقدس انقلاب اسلامی و تحقق منویات مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) ، لازم می دانم از خدمات ارزشمند جناب آقای صوفی در مدت تصدی این مسئولیت صمیمانه تشکر و قدردانی کنم.

  محمد سرافراز - رئیس سازمان

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 •  سخنگوی وزارت خارجه به دنبال افزایش فشار بر جمعیت‌ها و شخصیت‌های سیاسی مذهبی بحرین، نسبت به تشدید رویکردهای امنیتی حکومت بحرین و هم‎پیمانان منطقه‌ای و غربی این کشور ابراز نگرانی کرد

  مرضیه افخم با تاکید بر اینکه این گونه اعمال شرایط را پیچیده تر خواهد کرد به مقام های بحرینی توصیه کرد به جای اتخاذ رویکردهای تکراری با اقدامات اعتماد ساز، زمینه را برای انجام گفتگوهای جدی بین حکومت و مردم فراهم سازند.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:56 ب.ظ
  ارسال دیدگاه

 • اواخر هفته گذشته و در آستانه سالروز میلاد حضرت مسیح(ع) و سال نوی میلادی بود که خبر ارسال نامه محمدجواد ظریف به همتایان خود از کشورهای مختلف جهان از طریق شبکه های اجتماعی و به نقل یکی از معاونینش منتشر شد.

  مرقومه ظریف اما نامه‌ای برای تبریک فرا رسیدن سال جدید میلادی و یا صرف تبریک میلاد حضرت مسیح (ع) نبود؛ بلکه نامه ای بود که در آن مواضع جمهوری اسلامی درباره مذاکرات هسته‌ای تشریح شده بود. مواضعی که اگرچه تا بحال بارها تبیین و تشریح شده اما این روش بیان او یعنی نامه‌نگاری تازگی داشت.

  وزیر خارجه در نامه‌اش نوشته بود که ایران در مذاکرات راه‌حل‌هائی واقع‌گرایانه ارائه کرده و این نشانه عزم جمهوری اسلامی ایران برای رسیدن به توافقی عادلانه و عاقلانه است. او همچنین تاکید کرده که ایران در مقابل مطالبات نامشروع و تحقیرآمیز توسط برخی طرف‌های مذاکره کننده ایستادگی می‌کند.

  از طرفی این نامه در حالی توسط رئیس دستگاه دیپلماسی ایران به همتایانش نوشته شد که مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 که قرار بود در مهلتی یکساله در سوم آذرماه امسال به نتیجه برسد، تا دهم تیرماه سال بعد تمدید شده ولی این تمدید چندماهه هم هنوز خیال هیچکدام از طرف‌های مذاکره کننده را برای دستیابی به توافق راحت نکرده است و بنا بر نظر بسیاری از کارشناسان شکست مذاکرات همانقدر محتمل است که به نتیجه رسیدن آن شانس دارد.

  بنابراین در این فضای مبهم خوشبین‌ترین دیپلمات‌ها و ناظران سیاسی هم به گزینه شکست مذاکرات جدی‌تر از قبل نگاه میکنند.

  حالا این سوال برای بسیاری مطرح شده که کدام طرف یا کدام طرف‌های میز ممکن است مذاکرات را به شکست برساند و در صورت شکست مذاکرات چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  مقامات آمریکایی از چندماه قبل با راه انداختن جنگی تبلیغاتی این ادعا را بارها مطرح کرده اند که در صورت شکست مذاکرات مقصر آن ایران است.

  آنها در این جنگ تبلیغاتی مدعی شده‌اند که هر امتیازی که داشته اند در مذاکرات به ایران داده‌اند و این ایران است که حاضر به کوتاه آمدن از مواضع خود نشده است.

  در واکنش به این ادعا مقامات کشورمان هم تهدید کرده‌اند که در صورت شکست مذاکرات، افکار عمومی دنیا را در جریان جزئیات مذاکرات خواهند گذاشت تا به جهانیان نشان دهند اگرچه ایران همه تلاش‌های خود را برای رسیدن به توافق انجام داده ولی در مقابل برخی کشورهای در مسیر رسیدن به نتیجه مانع تراشی کرده‌اند.

  در این میان اما مقامات غربی مدعی هستند که علیرغم مذاکرات یکسال گذشته هنوز راهکاری برای اطمینان از صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران پیدا نکرده‌اند. آنها ابایی از اینکه بگویند تنها راه برطرف شدن نگرانی‌هایشان برچیده شدن تاسیسات هسته‌ای ایران است هم ندارند.

  بعبارت دیگر آنها خواستار این شده‌اند تا ایران علاوه بر آنچه تاکنون در ژنو و وین داده و پذیرفته، حالا از خطوط قرمز خود پا پس بکشد تا بلکه به زعم آنها شرایط برای حصول توافق ممکن شود.

  با این حال به گفته برخی منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده، تیم کشورمان در مذاکرات اخیر برای رفع نگرانی‌های طرف مقابل پیشنهاد‌های سازنده‌ای ارائه کرده تا اگر واقعا نگرانی آنها از صلح‌آمیز بودن یا نبودن برنامه هسته‌ای ایران باشد، این نگرانی بتواند رفع بشود.

  چیزی که وزیر خارجه آمریکا هم چند روز قبل به آن اشاره کرده است.

  جان کری روز 16 آذر طی سخنانی در نشست سابان گفت: "ما در هفته‌های آینده شاهد مطرح شدن ایده‌های جدید هستیم. انعطاف پذیری‌های به وجود آمد که می‌تواند به حل کردن برخی موضوعات کمک کند و به همین علت هم بود که دو هفته‌ی پیش در وین اتریش وقتی که ما به تازه ترین ضرب الاجل جدید دست یافتیم، همه ی ما روی تمدید توافق داشتیم."

  با این حال به نظر می‌رسد بحث‌های طولانی و البته بدون نتیجه دیپلمات‌های ایران و غرب بر سر مسائلی چون ظرفیت برنامه غنی‌سازی ایران و لغو تحریم‌ها گره اختلافات را محکم تر از قبل کرده است؛ به قدری محکم که پیشنهادات سازنده ایران هم ممکن است توان باز کردن آن را نداشته باشد.

  در چنین شرایطی به نظر می رسد که علاوه بر طرف های غربی؛  وزیر امور خارجه ایران نیز احتمال شکست مذاکرات را بیشتر از قبل احساس کرده است؛ چنانکه در نامه‌ای که به همتایانش در کشورهای دیگر جهان نوشته بر این نکته تاکید کرده که ایران در این روزهای سرنوشت‌ساز و حساس مذاکرات برای اثبات حسن نیت خود پیشنهادهایی "سازنده‌" ارائه کرده اما هنوز راه برای رسیدن به توافق هموار نشده است.

  بر همین اساس باید منتظر بود و دید که این تلاش بیش از پیش و روشنگری مجدد ظریف که بی شک ناشی از اهتمام بالای وی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات است؛ زمینه  دستیابی به توافق نهایی را فراهم میکند یا طرف غربی همچنان در مقابل انعطافهای تیم ایرانی، سخت  خواهد بود. هرچند که نمیتوان این مساله را نیز از فراموش کرد که در شرایط حساس و سرنوشت ساز کنونی پیشنهادهای ظریف که به قول خودش سازنده نیز بوده؛ و امروز جزئیات آن هنوز دقیقاً مشخص نیست؛ ممکن است روزی با رسانه‌ای شدن؛ موج جدیدی از انتقادات علیه تیم هسته‌ای را از جانب منتقدین به همراه داشته باشد.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه

 • معاون سیاسی امنیتی استاندار اصفهان از ماجرای شهادت سه تن از ماموران انتظامی این استان در پی تعقیب سارقان مسلح یک بانک خبر داد.

  رسول یاحی در این باره به خبرنگارایسنا منطقه اصفهان گفت: در جریان درگیری ماموران انتظامی استان اصفهان با سارقان مسلح سه مامور نیروی انتظامی به شهادت رسیدند.

  یاحی در توضیح بیشتر اظهارکرد: این سارقان مسلح از استان مرکزی وارد اصفهان شدند و از دیشب در درگیری با ماموران انتظامی استان اصفهان یک نفر از آن‌ها به هلاکت رسید.

  وی ادامه داد: در جریان عملیات پلیس، سه نفر از ماموران انتظامی استان اصفهان نیز به شهادت رسیدند.

  جزییات تعقیب و گریز در اصفهان

  ساعت 17:50 دیروز مأموران پاسگاه انتظامی کنار رودخانه و یگان امداد منطقه گلپایگان با توجه به تیراندازی سارقان مسلح به پلیس در شهرستان خمین، در هنگام گشت و کنترل در محور سعید آباد- خمین به یک دستگاه خودرو تیبا سفید رنگ که چهار سرنشین داشت، مشکوک شدند.

  به گزارش ایسنا، سایت پلیس درباره این حادثه نوشت، مجرمان پس از اعلام ایست از سوی پلیس اقدام به تیراندازی کردند که طی آن سه نفر از ماموران مجروح شدند و یک نفر به شهادت رسید، مهاجمان پس از این اقدام خونین به سمت گلپایگان متواری شدند. پس از وقوع این درگیری، طرح مهار در گلپایگان با حضور جانشین فرمانده انتظامی این شهرستان به همراه دو اکیپ از آگاهی و راهور اجرا و عوامل انتظامی مجرمان را در میدان معلم مشاهده و درگیر می‌شوند.

  در این اقدام جنون‌آمیز، سارقان با بستن رگبار به سمت ماموران جانشین فرمانده انتظامی شهرستان و یکی از کارکنان پلیس راهور را به شهادت رسانده و دو نفر دیگر از عوامل انتظامی را نیز مجروح کردند. در این درگیری یک نفر از مهاجمان به هلاکت رسیده و سه نفر دیگر با رها کردن خودرو تیبا و با اعمال تهدید و سرقت یک دستگاه پژو 405، از صحنه درگیری متواری شدند.

  این در حالی است که مهاجمان پس از طی مسافتی با رها کردن خودرو پژو، اقدام به سرقت یک دستگاه آمیکو یخچال‌دار، کرده، سپس با رهاکردن آن در حوالی روستای " در " گریختند.

  در ادامه این عملیات، عوامل انتظامی یک دستگاه وانت نیسان رها شده را در حوالی روستای " در " کشف کردند که در بررسی‌ها مشخص شد راننده نیسان براثر اصابت گلوله داخل خودرو کشته شده و جسد فرزند 17 ساله وی نیز در حاشیه جاده کشف شد که احتمال تیراندازی و قتل آنان از سوی مهاجمان متصور است.

  هم‌چنین، سرهنگ جهانگیر کریمی، معاون اجتماعی فرمانده انتظامی استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان گفت: سارقان همچنان تحت تعقیب قرار دارند اما معلوم نیست در مرزهای جغرافیایی استان اصفهان باشند.

  به گزارش ایسنا، سردار عبدالرضا آقاخانی فرمانده انتظامی استان اصفهان درباره درگیری دیشب ماموران با سارقان مسلح در گلپایگان و شهادت پنج نفر، اظهارکرد: در طی درگیری دیشب نیروی انتظامی با سارقان مسلح در گلپایگان شش نفر مجروح و پنج نفر شهید شدند که سه تن از شهدا از ماموران نیروی انتظامی و دو نفر دیگر از شهروندان عادی بودند.

  وی با بیان اینکه سارقان پس از عبور از چند استان همسایه وارد گلپایگان و سپس از شهر خارج شدند، ادامه‌داد: سارقان سه نفر بوده و یکی از آنها در طی درگیری با نیروی انتظامی کشته شد و دو نفر دیگر نیز تحت تعقیب هستند.

  فرمانده انتظامی استان اصفهان ضمن تشکر از زحمات ماموران نیروی انتظامی و مردم گفت: شورای تامین استان و ماموران انتظامی در حال پیگیری موضوع هستند و به زودی ضاربان معرفی خواهند شد.

  رسول زرگرپور در ادامه نیز استاندار اصفهان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: ماموران نیروی انتظامی شهرستان گلپایگان با سارقان در حومه شهر درگیر و مانع ورود آنان به داخل شهر شدند.

  وی با بیان اینکه ایستادگی نیروی انتظامی گلپایگان در برابر سارقان قابل تقدیر است، گفت: آرامش و امنیت در گلپایگان برقرار است و برای دستگیری سارقان به نتایج خوبی رسیده‌ایم.

  اعلام وضعیت مجروحان حادثه گلپایگان

  به گزارش ایسنا، داریوش سلطانی رییس بیمارستان امام حسین (ع) گلپایگان در جمع خبرنگاران درباره وضعیت مجروحان حادثه گلپایگان گفت: یک نفر از مجروحان درگیری روزگذشته پلیس با سارقان بانک در گلپایگان به دلیل خونریزی شدید و پارگی طحال به درجه رفیع شهادت نائل شد.

  سلطانی با اشاره به اعزام یکی مجروحان حادثه به مرکز استان ادامه داد: سه نفر از مجروحان دیگر این حادثه در آی‌سی‌یو و دو نفر دیگر نیز در بخش عمومی بستری هستند که وضعیت عمومی آنها نسبتاً خوب و قابل قبول است.

  به گزارش ایسنا، استاندار اصفهان و فرمانده انتظامی استان با جمعی دیگر از مسئولان از مجروحان این حادثه عیادت و پس از آن به دیدار خانواده شهدای این حادثه رفتند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • رییس‌جمهور گفت: دولت در طول شانزده ماه آغاز کار خود در زمینه آب کاری انجام داده است که قطعا در تاریخ ایران بی‌نظیر است.

  به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بیست و نهمین دوره تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با بیان اینکه ما دو سرمایه بزرگ آب و خاک را داریم که باید در جهت حفظ آنها تلاش کنیم، اظهار کرد: خاک کشاورزی از نعمت‌های بزرگ الهی و ذخیره و منبع حیات ماست و نباید اجازه دهیم که خاک تخریب شود.

  روحانی با تاکید بر اینکه ما باید رفتارمان را با زمین تنظیم کنیم چون اگر رفتار ما با زمین درست نباشد زمین به ما خشم می‌کند، گفت: نگذاریم شهرسازی‌ها زمین و کشاورزی ما را تخریب کنند و نگذاریم زمین کشاورزی درجه دو تبدیل به مسکن و بازار و ... شود.

  رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید در زمینه حفظ آب تلاش کنیم چرا که کشور ما از لحاظ اقلیمی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، افزود: در دنیای امروز ستمی که صنعت به طبیعت می‌کند بسیار زیاد است و امروز شاهد خشکسالی در سطح دنیا و بالا رفتن درجه حرارت در نقاط مختلف جهان هستیم و حتی وقتی تهران را در دهه 40 در فصل زمستان با امروز مقایسه می‌کنیم، می‌بینیم که به سمت خشکسالی حرکت می‌کنیم پس مبنای ما در کشاورزی ایران بر مبنای طبیعت نیمه خشک باید تنظیم شود و باید قدر آب را بدانیم.

  وی با اشاره به اینکه کشاورزی از ایران آغاز شده است و ما کشوری دارای تمدن و سابقه کهن هستیم، افزود: امروز باید آب و خاک و محیط زیست را در کشورمان حفظ کنیم اما حتی گاهی بین محیط زیست و کشاورزی رودررویی مشاهده می‌کنیم در حالیکه باید بین صنعت و کشاورزی، محیط زیست و کشاورزی، تجارت و کشاورزی، ارتباط و اعتدال وجود داشته باشد.

  روحانی با بیان اینکه باید دریافتی کشاورزان را بالا ببریم تا روستاها را رها نکنند، اظهار کرد: محصولات کشاورزی در بازار مصرف با قیمت نسبتا خوب و بالا به مصرف‌کننده می‌رسد اما دریافتی کشاورزان پایین است. پس ما باید تلاش کنیم واسطه بین تولید و مصرف را کم کنیم و حتی اگر یک واسطه را به میزان هشتاد درصد به نفع کشاورزان و بیست درصد به نفع مصرف‌کنندگان حذف کنیم به نتایج خوبی دست خواهیم داد پس باید برای سیستم توزیع و اتصال صحیح و درست بازار نهایی مصرف و مرکز اصلی تولید فکری کنیم.

  رییس‌جمهور با اشاره به اینکه به خاطر دارم از زمانی که به مدرسه می‌رفتیم در دولت‌ها در مورد مشکلات حضور دلال‌ها بین تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان صحبت شده است، گفت: باید کار اجرایی و عملی انجام دهیم و در کنار تولید باید صنایع مکمل بیایند تا کار کشاورزان تکمیل شود. چون گاهی محصول باید تغییر کند و به محصول دیگری تبدیل شود که دارای ارزش افزوده بالاتر است و حتی گاهی باید برندسازی شود. به طور مثال خاویار را شما تولید می‌کنید اما در کشور دیگری با بسته‌بندی جدید، مارک جدید و بازاریابی به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

  وی با بیان اینکه بازاریابی یکی از ارکان بسیار مهم است، افزود: سود کشاورزی زمانی است که کشاورز در تجارت، برند و صادرات هم سهم داشته باشد.

  به گزارش ایسنا، رییس‌جمهور با بیان اینکه از کشاورز نمونه تنها با لوح و تشویق و آمدن رییس‌جمهور نمی‌توان تقدیر کرد که البته این یک قدم کوچک است، گفت: مرکز تحقیقات کشاورزی و وزارت جهاد کشاورزی و دولت و همه تشکل‌های مرتبط باید نمونه‌های کشاورزی را توسعه دهند و در این زمینه دولت در حد توان اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

  روحانی با اشاره به اینکه این دولت شانزده ماه است که کار را در دست گرفته است، گفت: در جلسات هیات وزیران وقتی یک وزیر برای رسیدگی به امور وزارتخانه‌اش عصبانی می‌شود و حتی داد می‌زند یا به روی میز می‌کوبد من قلبا خوشحال می‌شوم که وزیری برای بخش خود تا این اندازه دلسوزی و تلاش می‌کند و وقتی با وزیری کار دارم و ساعت 12 شب با او تماس می‌گیرم و او در دفتر کارش است به من امید می‌دهد که این کشور در حال رشد است.

  وی با تاکید بر اینکه همه باید برای پیشرفت کشور تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: پیشرفت در حوزه کشاورزی، قدرت و اقتدار ملی ما را بالا می‌برد البته برخی اقتدار ملی را در برد موشک می‌دانند و البته نیروهای مسلح، ارتش، سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی قدرت و اقتدار ما هستند اما اگر در کشور انواع سلاح داشته باشیم اما برای گوشت، گندم، جو و روغن و ... به دیگران نیازمند باشیم و دست ما به بیرون دراز باشد، اقتدار حاصل نمی‌شود.

  وی ادامه داد: نمی‌گویم در همه محصولات به خودکفایی برسیم اما در بسیاری محصولات می‌توانیم تا مرزهای نزدیک خودکفایی برویم.

  رییس‌جمهور با بیان اینکه در کشاورزی باید کشاورزان به اندازه کافی درآمد داشته باشند و از عهده مخارج زندگی‌شان بر آیند، تصریح کرد: باید به کشاورز کمک کنیم وگرنه ادامه نمی‌دهد. پس تنها با سخنرانی و تشویق این کار درست نخواهد شد و باید در مقام عمل وارد شویم.

  روحانی با بیان اینکه امروز باید در زمینه مهار آب و استفاده درست و بهره‌وری آب تلاش کنیم، خاطرنشان کرد: دولت در زمینه آب حرکت بسیار خوبی را شروع کرده است که ان‌شاءالله آثار آن را به زودی خواهیم دید. البته رسانه‌ها در زمینه انعکاس خدمات دولت به ما کمک نمی‌کنند و صداوسیما در انتقاد صددرصد از این فرصت علیه دولت استفاده کرده که البته ما انتقاد را خوب می‌دانیم اما در بیان خدمات دولت گاهی مشکل پیش می‌آید و شاید این مشکل در دوربین‌ها و فرستنده‌های صداوسیما وجود دارد اما بدانید دولت در شانزده ماه کار خود در زمینه آب اقداماتی را انجام داده است که قطعا در تاریخ ایران بی‌نظیر است.

  وی افزود: در زمینه قیمت محصولات نیز قدم‌های خوبی برداشته‌ایم و در حوزه تعیین قیمت و پرداخت به موقع پول به کشاورزان و همچنین در اختیار قرار دادن ماشین‌آلات کشاورزی و پرداخت وام به کشاورزان اقدامات مناسبی انجام شده است.

  رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما می‌فهمیم کشاورزی چقدر مهم است، گفت: دولت می‌داند حضور کشاورزان و روستاها چقدر مهم است، دولت می‌داند تخلیه روستاها چقدر خطرناک است و باید درآمد شما را بالا ببریم و همچنین می‌دانیم که باید بخشی از محصولات شما صادر شود.

  روحانی با بیان اینکه باید سبک زندگی مردم را در نحوه مصرف مواد غذایی عوض کنیم، گفت: اینکه هجوم مردم ما به سمت لبنیات نیست جای افسوس دارد چون اگر مصرف لبنیات بالا برود یعنی سلامت، بهداشت و جلوگیری از بیماری پیشرفت کرده است.

  وی با تاکید بر اینکه باید دروازه صادرات را نیز باز کنیم، گفت: محصولات‌مان را در باید در بازارهای منطقه و حتی جهانی مشاهده کنیم، کشاورزیمان را متحول کنیم چون می‌دانیم که کشاورزی ستون اصلی برای امنیت، اقتصاد و توسعه کشور است. پس باید ارزش افزوده انواع محصولات کشاورزی، دامی، صیادی و ... را بالا ببریم تا شرایط و جاذبه لازم برای حرکت بیشتر کشاورزان فراهم شود و کشاورزی برتر در سراسر کشور توسعه یابد.

  روحانی با اشاره به اینکه کشاورزی از نگاه دینی، مذهبی و فرهنگی جایگاه ویژه‌ای دارد، گفت: کار کردن در باغ در میان درختان و زمین کشاورزی با ماشین‌آلات و صنعت متفاوت است و لذت معنوی دارد و کشاورزی در معنی عام کلمه طرب‌انگیز است و با خدمات هم تفاوت می‌کند.

  رییس‌جمهور با بیان اینکه کشاورزی از لحاظ روحی و روانی برای انسان لذت‌بخش است، اظهار کرد: کشاورز یک نگاهش به زمین و یک نگاهش به آسمان است و وقتی به زمین می‌نگرد محصول کار و تلاش خود را می‌بیند و هنگامی که به آسمان نگاه می‌کند می‌بیند که هر چه هست از رحمت و برکت خداوند است.

  روحانی با اشاره به اینکه کشاورزی کار انبیا و اولیای ما بوده است، گفت: حضرت علی (ع) برای به دست آوردن آب شبانه‌روز تلاش می‌کردند و حاصل تلاش خود را در اختیار مردم قرار می‌دادند. امام صادق (ع) نیز وقتی در روزهای گرم تابستان در نخلستان مشغول کار بودند عرق ریختن در مرزعه را عبادت می‌دانستند یعنی امامان ما هم در حوزه کشاورزی و دامداری فعال بوده و می‌خواسته‌اند که راه را به ما نشان دهند.

  وی با بیان اینکه انقلاب کشاورزی آغاز تمدن بزرگ بشری بوده است، افزود: گاهی به اشتباه فکر می‌شود که از انقلاب کشاورزی عبور کرده‌ایم و به انقلاب صنعتی رسیده‌ایم در حالیکه انقلاب صنعتی ادامه انقلاب کشاورزی است و این دو وقتی معنا پیدا می‌کند که در کنار هم قرار بگیرند چرا که امروز کشاورزی دیگر سنتی نیست و صنعتی شده است.

  رییس‌جمهور با بیان اینکه کشاورزی روبروی صنعت نیست بلکه در کنار صنعت است، گفت: صنعت باید کشاورزی ما را از حالت سنتی خارج کند چون کشاورزی سنتی قدرت رقابت ندارد و دنیای اقتصاد امروز دنیای رقابت است .پس درآمدزایی و ارزش افزوده بزرگ‌ترین انگیزه در دنیای امروز است و اگر در کشاورزی نتوانیم درآمدها و ارزش افزوده را بالا ببریم کشاورزی تعطیل می‌شود و پدیده رنج‌آور مهاجرت از روستا به شهر اتفاق می‌افتد که یک معنایش پشت کردن به کشاورزی و رو آوردن به خدمات صنعت است.

  روحانی در پایان با تاکید بر اینکه باید روستاهای ما آباد و زنده بمانند و تخلیه نشوند، گفت: دولت در انتظار شنیدن حرف‌های کارشناسانه از سوی شما کشاورزان عزیز و مراکز تحقیقاتی است و وزارت جهاد کشاورزی هم که نام مقدس جهاد را با خود همراه دارد باید در این زمینه تلاش کند چون جهاد یعنی تلاش بی‌وقفه و از خودگذشتگی.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • یک منبع مطلع اخبار مربوط به ارسال نامه‌ای از سوی رئیس‌جمهور ایران به پادشاه عربستان در رابطه با کاهش قیمت نفت و مذاکرات هسته‌ای را تکذیب کرد.

  این منبع مطلع در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اعلام این خبر اظهار کرد: نه رئیس جمهور و نه هیچ فردی از دولت نامه‌ای تحت این عنوان به پادشاهی عربستان ننوشته است و خارج از دولت هم چنین بحثی نداشته‌ایم.

  بنا بر این گزارش، یک روزنامه(مردم امروز) روز یکشنبه در خبری اختصاصی که برروی صفحه اول خود منتشر کرده بود از نامه «حسن روحانی» رئیس‌جمهور کشورمان به پادشاه عربستان که شش روز پیش ارسال شده است دررابطه با تفاهم دو کشور بر سر دو موضوع مذاکرات هسته‌ای و کاهش قیمت نفت خبر داده بود.

  روزنامه‌ی مردم امروز برای نخستین بار روز شنبه 6 دی‌ماه منتشر شد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • اینفوگرافی که مشاهده می کنید، جدول زمان بندی مسایقات جام ملت های آسیا است.
    اینفوگرافی که مشاهده می کنید، جدول زمان بندی مسایقات جام ملت های آسیا است.
  http://shafaf.ir/files/fa/news/1393/10/7/133665_742.jpg
  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • توییت های یک خواننده معروف پاپ در ترکیه در محکومیت اسراییل بابت حمله به غزه تبدیل به موضوعی جنجالی شد.

   به نقل از خبرگزاری فرانسه، " ییلدیز تیلبه" خواننده 47 ساله پاپ ترکیه ، در واکنش به حملات اسراییل علیه غزه در صفحه توییتر خود نوشت: به یاری خدا پایان اسراییل نزدیک است.جنجال توییت خواننده ترکیه ای علیه اسراییل(+عکس)

  تیلبه در چند توییت اعتراضی نوشت: آنچه هیتلر در حق این یهودیان انجام داد برایشان کم بود.

  این خواننده ترکیه ای در مطلبی دیگر خطاب به حاکمان اسراییل نوشت: به یاری خدا پایان شما به دست مسلمان ها نزدیک است، هر چقدر زمان افطار برای ما روزه داران نزدیک است، زمان نابودی شما نیز به همین میزان نزدیک است.

  این توییت های اعتراضی با واکنش جامعه یهودیان ترکیه مواجه شد و خاخام ارشد یهودیان ترکیه با صدور بیانیه ای این توییت ها را مصداق عینی نژاد پرستی، نفرت افکنی و یهود ستیزی خواند و از مقامات قضایی ترکیه خواست به دلیل این جرم آشکار ، وی را تحت تعقیب قرار دهند.

  با این حال شهردار اسلامگرای آنکارا در توییتی با اعلام حمایت از توییت های ییلدیز تیلبه خطاب به او در صفحه توییتر خود نوشت: من شما را به خاطر توییت هایی که منتشر کردید تحسین می کنم.

  همزمان برخی کاربران شبکه های اجتماعی در ترکیه با انتشار توییت های انتقادی، از تمجید هیتلر از سوی تیلبه انتقاد کرده و مواضع تیلبه را نژاد پرستانه و یهود ستیزانه دانسته و از او خواستند بابت این توییت ها عذرخواهی کند.

  جنجال توییت خواننده ترکیه ای علیه اسراییل

  تیلبه اما در واکنش به این اعتراض ها بار دیگر در توییت هایی با حمله به سیاست های کشورهای غربی در حمایت از جنایات اسراییل در حق فلسطینی ها ، نوشت: من نژاد پرست نیستم و خدا هر چه نژاد پرست است را نابود کند.

  تیلبه نوشت: در هر جای دنیا این مسلمانان هستند که مورد ظلم قرار گرفته و کشته می شوند  آیا این آمریکایی ها یا یهودی ها هستند که زیر بمباران می میرند؟

  تیلبه نوشت: رژیم اسراییل سرمنشا همه پلیدی ها است و کشورهای غربی و اروپایی هم از جنایات آنها حمایت می کنند.

  این خواننده ترکیه ای در ادامه نوشت: آمریکایی ها در این منطقه چه غلطی می کنتد؟ چرا گورشان را گم نمی کنند بروند به کشور خودشان؟
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفت: هوای پایتخت با ایستادن شاخص ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون روی عدد 152در شرایط هشدارقرار گرفت.

  دکتر وحید حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بر اساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران ،میزان غلظت تمام  آلاینده ها به جز منو اکسید کربن و دی اکسید نیتروژن نسبت به روز گذشته افزایش داشته است.

  به گفته وی، به این ترتیب میانگین غلظت تمام  آلاینده ها به لحاظ آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در بیشتر ایستگاهها از حد مجاز فراتر بوده و شاخص کیفیت هوا در حال حاضر در شرایط هشدار است.

  حسینی تاکید کرد: در حال حاضر شاخص ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در ایستگاه پارک رازی در منطقه 11 روی عدد 191 ایستاده و هوای این منطقه در آستانه شرایط اضطرار قرار دارد.

  مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: پیش بینی هواشناسی برای پایتخت حاکی از وارونگی دما و تداوم انباشت و  تجمع آلاینده ها است. به این ترتیب انتظار می رود شاخص کیفیت هوا درمناطق پرتردد و شلوغ در شرایط نا سالم باقی بماند.

  وی تصریح کرد: اثرات بهداشتی آلاینده ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در  منطقه ناسالم برای گروههای حساس شامل افزایش احتمال علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری قلبی و ریوی، مرگ و میر زودرس در افراد مبتلا به بیماریهای قلبی - ریوی و افراد مسن است لذا توصیه می شود در منطقه ناسالم این افراد فعالیت های طولانی مدت در فضای باز را کاهش دهند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • ایتالیاغرق شدن یک کشتی باری متعلق به ترکیه در سواحل شمالی دریای آدریاتیک یک کشته و پنج مفقود بر جا گذاشت.

  به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، یک کشتی باری ترکیه ای پس از برخورد با یک کشتی تجاری در سواحل ایتالیا غرق شد. بر اثر این سانحه که امروز یکشنبه در سواحل شمالی دریای آدریاتیک رخ داد یکی از خدمه کشتی ترکیه ای کشته و پنج همقطار وی نیز مفقود شدند.

  «فرانکو مالتسه» از مقامات گارد ساحلی ایتالیا با اعلام این مطلب گفت شش نفر از خدمه کشتی مذکور پس از نجات، به بندر مارینا دی راونا منتقل شده اند که یکی از  آنها در بیمارستان جان باخته است. بر این اساس عملیات جستجو برای یافتن مفقود شدگان همچنان ادامه دارد.

  طبق این گزارش کشتی باری 86 متری «گوک بل» پس از برخورد با یک کشتی تجاری 97 متری دچار نقص شده و به زیر آب رفته است، با این حال کشتی مقابل آسیب کمی دیده و برای تعمیر به لنگرگاه منتقل شده است.   

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 08:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه ایران چک حدود 50 درصد ریالی ترکیب پولی کشور را تشکیل می‌دهد از امحای بیش از 500 میلیون قطعه از این اسکناس در سال خبر داد.

  مجید صنیعی  با اشاره به اینکه طرح جدید ایران چک 50 هزار تومانی که در اواخر شهریورماه و در هفته دولت رونمایی شد در دست چاپ قرار دارد اظهار کرد: این اسکناس از نظر ابعاد کوچکتر و از لحاظ طرح نیز متفاوت از نوع فعلی است.

  وی درباره زمان ورود ایران چک‌های 50 هزار تومانی طرح جدید به بازار گفت: ایران چک های طرح فعلی را موجود داریم؛ بنابراین تا زمانی که در جریان بوده و موجودی ما به حدی است که بتوان جایگزین کهنه هایی که امحا و از رده خارج می شوند قرار گیرد، نیازی به انتشار طرح جدید نیست.

  به گفته صنیعی زمانی ایران چک 50 هزار تومانی طرح جدید به چرخه پولی کشور وارد می شود که هیچ اثری از ایران چک های قدیمی در خزانه بانک مرکزی باقی نمانده باشد و بانکها اعلام نیاز کنند، به آنها ایران چک جدید ارائه می شود.

  رییس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، همچنین با اشاره به میزان ایران چکها در ترکیب پولی کشور بیان کرد: ایران چک 50 هزار تومانی و تا حدی 100 هزار تومانی حدود چهار تا پنج درصد تعداد و حدود 50 درصد ریالی را در ترکیب پولی تشکیل می دهد.

  وی یادآور شد: تقریبا هشت میلیارد قطعه اسکناس در جریان در کشور وجود دارد و سرانه اسکناس به حدود 100 عدد می رسد در عین حال که در سال حدود 500 تا 600 میلیون قطعه ایران چک امحا می شود.

  صنیعی این را هم گفت که بیشترین اسکناسی که در حال حاضر نزد مردم کاربری دارد 10 هزار تومانی و 5000 تومانی است که به همین علت خیلی زود کهنه و امحا می شوند، اما بیشترین نیاز روی ایران چک 50 و 100 هزار تومانی است.

  4kuqkjs2fprqxosr1y0.jpg

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • تحلیلگران اقتصادی می گویند عربستان بودجه سال 2015 خود را بر پایه نفت حدود 60 دلاری قرار داده است. پیش تر بلومبرگ به نقل از یک مشاور اقتصادی سابق این کشور اعلام کرده بود عربستان بودجه 2015 را بر پایه نفت 80 دلاری قرار داده است.

  عربستان به طور رسمی قیمت نفت را در بودجه خود اعلام نمی کنند و تحلیلگران قیمت نفت در بودجه این کشور را با حدس و گمان و بر پایه میزان درآمد و تولید و صادرات نفت اعلام می کنند. بر اساس این گزارش 4 تحلیلگر اقتصادی معتقدند عربستان در بودجه 2015 قیمت نفت را رقمی بین 55 تا 63 دلار قرار داده است.

  ابراهیم الاسف وزیر دارایی عربستان در باره تعیین قیمت نفت در بودجه 2015 عربستان گفت: تعیین رقم نفت در این بودجه به این معنا نیست که عربستان چنین قیمتی را برای سال آینده انتظار دارد بلکه اختلاف نظر بسیاری در مورد زمان آغاز افزایش دوباره قیمت نفت وجود دارد و برخی نیمه دوم سال 2015 را در این زمینه مورد اشاره قرار می دهند و برخی سال 2016 را.

  عربستان کل هزینه های خود در بودجه سال 2015 را 229.3 میلیارد دلار پیش بینی کرده که این رقم رشد 0.6 درصدی نسبت به سال قبل داشته است. کل درآمدها نیز به 190.7 میلیارد دلار کاهش داده شده که کسری 38.6 میلیارد دلاری را برجای می گذارد.

  قیمت نفت در بودجه سال 2014 عربستان نیز بر پایه نفتی کمتر از 70 دلار قرار داده شده بود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • درحالی طرح «شبنم» دولت دهم با روی کار آمدن دولت یازدهم با انتقادات شدید همراه شد و لغو گردید که هم‌اکنون زمزمه‌های بازگشت این طرح با اسم جدید به گوش می‌رسد، گویی همه آن انتقادها بی‌مورد و مشکل بر سر طرح‌های منتسب به دولت قبل است.

  وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال 89 نظام شناسه‌گذاری کالا را در قالب طرح «شبنم» اجرایی کرد. در روند این طرح ــ که از آن به‌عنوان یکی از زیرساخت‌های اصلی مدیریت تجاری کشور یاد می‌شد ــ اطلاعات دقیق و به‌هنگامی جهت پایش تولید، واردات، توزیع و مصرف در اختیار متولیان اقتصادی کشور قرار می‌‌گرفت.

  طرح شبنم در دو فاز و هر فاز شامل چند مرحله طراحی شده بود و مرحله 2 از فاز 1 آن هم اجرا شده و قرار بود مرحله سوم از فاز اول در مهرماه 92 انجام شود، اما بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم نعمت‌زاده به‌عنوان سکان‌دار وزارت صنعت، معدن و تجارت در 12 شهریور ماه سال 92 با دستوری طرح شبنم را از چرخه فعالیت تجاری کشور حذف کرد.

  نعمت‌زاده معتقد بود: "با توجه به اینکه کالاهای زیادی در گمرک وجود داشته و باید هرچه سریعتر ترخیص شوند نباید با محدودیت‌هایی در ثبت سفارش روبه‌رو باشیم. بنابراین اعلام کردیم که کد شبنم لغو شود و در نهایت این کار انجام شد تا دیگر برای ثبت سفارش کلیه کالاها نیازی به کد شبنم نباشد. البته حذف کد شبنم به‌درخواست گمرک و به‌دلیل برخی مشکلاتی که برای آنها و واردکنندگان ایجاد کرده بود انجام شد".

  وی تصریح کرده بود: "جایگزینی برای کد شبنم وجود ندارد و این کد تنها یک روش برای رسمیت بخشیدن به کالاهای قاچاق بود و یک اقدام بیهوده، بنابراین بررسی و در نهایت لغو شد. سه نوع اقدام در کشور وجود دارد که نیازی به کد شبنم نیست، نخست شماره اچ‌اس، دوم تعرفه‌ها و در نهایت شماره آی‌سیک که یک نماد جهانی است در کشور وجود دارد، بنابراین نه نیازی به کد شبنم و نه جایگزینی برای آن داریم".

  علاوه بر وزیر صنعت، برخی فعالان اقتصادی نیز اجرای طرح شبنم را باعث ایجاد فساد در حوزه تجارت خارجی، افت شاخص سهولت فضای کسب و کار ایران و حلقه‌ای زائد برای تجارت کشور می‌دانستند. حتی عده‌ای بر این عقیده‌ بودند که در اجرای طرح شبنم حفره‌های اطلاعاتی زیادی وجود دارد و این طرح نه‌تنها باعث جلوگیری از کالای قاچاق نشده، بلکه به‌نوعی رسمیت بخشیدن به کالای قاچاق بوده است.

  البته کنار منتقدین طرح شبنم، افرادی هم اجرای این طرح را مثبت اعلام می‌کردند و معتقد بودند با اجرای کامل این دو طرح، دیگر مشخص می‌شد هر کسی چه کالایی چقدر به چه ارزشی وارد می‌کند و در کجا توزیع و فروخته می‌شود، این نظام آماری می‌توانست برای مالیات و توزیع ارز و خلاصه برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور مبنای مناسبی باشد.

  در مجموع نظرات مخالف اجرای این طرح در دولت یازدهم باعث شد تا اثرات مثبت اجرای طرح شبنم در فعالیت‌های تجاری کشور نادیده گرفته حذف شود.

  حال با گذشت بیش از یک سال از حذف طرح شبنم، مباحثی برای احیای مجدد طرح شبنم با اصلاحاتی مطرح شده است، این در حالی است که نعمت‌زاده به‌عنوان بزرگترین منتقد این طرح شهریورماه اعلام کرده بود که کلاً نه نیازی به کد شبنم و نه جایگزین برای آن وجود دارد.

  با این وجود امروز معصومی مدیرکل حقوقی و امور بین الملل ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده است که طرح "شبنم" و کلیات "کدینگ کالا" به تصویب دولت رسیده است و توقف اجرای این طرح، مقطعی و موردی است و این توقف مقطعی برای این است که ایرادات آن برطرف شود و در آینده با رفع ایرادات اجرا خواهد شد.

  وی با تأکید بر آنکه اصل اجرای این طرح مشکلی نداشت و اجرای "کدینگ کالا" به تصویب کمیسیون اقتصادی دولت رسیده است، می‌گوید: اصل ماجرا پذیرفته شده است و اختلافی در این زمینه نیست و فقط قرار است در مورد کیفیت و دامنه اجرایی آن در دولت تصمیم گیری شود. بحث اصلی بر سر دامنه کالاها و حجم مصرف آنها است.

  معصومی با ذکر این مطلب که نام طرح "شبنم" تغییر خواهد کرد، گفت: اجرای شناسه کالا و کد رهگیری در دولت مورد توافق است اما اینکه چه دامنه‌ای از کالاها را شامل شود، مشخص نیست. انتقادی هم که نعمت‌زاده وزیر صنعت به این موضوع وارد کرد، این بود که این امکان که در مرحله اول برای چندهزار کالای وارداتی طرح کدینگ اجرا شود، وجود ندارد و در سطح عرضه با مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

  حال این سؤال مطرح است: آیا همه آن انتقادها و مستندات و مسائل مطرح شده درباره طرح شبنم ــ که به‌عقیده برخی کارشناسان موجب حذف عجولانه و غیرکارشناسی آن شده بود ــ بی‌مورد بوده است و آیا دعوا بر سر اسم‌های منتسب به دولت قبل است؟

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • قتصاد کلان - تمایل جهان غرب به تقویت کشورهای مخالف بنیادگرایان تروریست بویژه داعش، موجب تقویت نقش منطقه ای ایران می‌شود و این برای کشوری مانند عربستان که در دهه‌های اخیر خود را همپیمان اصلی امریکا در منطقه می دانست، چندان خوشایند نیست.

   

  مهدی خاکی فیروز : روند مذاکرات ایران و 1+5 به رغم دستاوردهایی که در تنش زدایی روابط خارجی ایران و غرب دارد و از این رهگذر، به رشد اقتصادی کشور کمک خواهد کرد، نگرانی برخی کشورهای منطقه بویژه عربستان سعودی را به همراه داشته است. نگرانی این کشور نه فقط در تحرکات دیپلماتیک، بلکه در فضاسازی رسانه ای نیز تبلور دارد. برخی رسانه های گروهی در اروپا که از منابع مالی خاندان سعودی تغذیه می شوند، با طرح مسایلی مانند وضعیت حقوق بشر در ایران، سعی در باز کردن مسایل جدیدی در مذاکرات دارند. البته ارتقای شاخص های حقوق بشری، می‌تواند به بهبود فضای زندگی ایرانیان کمک کند ولی این که دمکراتیک ترین کشور خاورمیانه، مورد انتقاد رسانه های وابسته به یک کشور پادشاهی قرار گیرند، آن هم در این مقطع تاریخی، قابل تامل است.

  تمایل جهان غرب به تقویت کشورهای مخالف بنیادگرایان تروریست بویژه داعش، موجب تقویت نقش منطقه ای ایران می‌شود و این برای کشوری مانند عربستان که در دهه‌های اخیر خود را همپیمان اصلی امریکا در منطقه می دانست، چندان خوشایند نیست. تصمیم مقام های شرکت سعودی آرامکو برای افزایش فروش نفت خام در دوره تنزل قیمت نفت خام نیز در همین راستا قابل توجه است. آنها می دانند که این کار باعث فشار اقتصادی به ایران می شود و ممکن مذاکرات را با نوسان های جدیدی مواجه کند. در عین حال اقدام خود را خوش‌خدمتی به غربی‌ها برای رویگردان کردن‌شان از ایران نیز می‌دانند.

  به رغم این که عربستان در ماه های اخیر نقش مزاحم برای منافع ایرانیان را بازی کرده‌است، با این حال بهتر است در روابط دیپلماتیک، این اقدام را با روش‌ مذاکره و آرام بخش پاسخ دهیم. همچنان که مذاکره با کشورهای که اقتصاد ایران را گرفتار تحریم‌ها کردند، به معنی همسویی و همراهی با آنها نیست بلکه تلاشی برای تامین بهینه تر منافع برای کشورمان است، می‌توان همین روش را در مورد آل سعود و سران برخی دیگر از کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز دنبال کرد. توسعه رفت و آمدهای سیاسی بین تهران و ریاض، می تواند با هدف ایجاد اطمینان در طرف عربی این مذاکرات مورد توجه قرار گیرد. قرار نیست ایران و امریکا بر سر حذف جایگاه منطقه ای عربستان به توافق برسند بلکه این توافق به کاهش حضور بیگانگان در حوزه سیاسی و نظامی منطقه کمک خواهد کرد. روند مذاکرات کنونی به نظم جدیدی در خاورمیانه منجر می شود که نتیجه آن به نفع همه کشورها خواهد بود.

  البته با توجه به سابقه روابط خارجی عربستان سعودی که سرشار از تناقض‌هاست، ممکن است روند مذاکره با این کشور، نیازمند برخی شوک‌های مقطعی نیز باشد. برآوردها نشان می‌دهد که اقتصاد عربستان سعودی، دست کم 20 میلیارد دلار در سال، از حضور حجاج ایرانی در این کشور منتفع می شود. اگر با همکاری مراجع دینی، به عربستان یادآور شویم که ضمن علاقه ایران به توسعه همکاری‌های منطقه ای و پرهیز از تنش‌هایی همچون فارس وعرب، شیعه و سنی و امثال آن، امکان تحریم موقت و نسبی حج وجود دارد، این کشور برخی مواضع خود را اصلاح خواهد کرد. به عنوان نمونه می توان حج عمره را موقتا تعطیل و سهمیه حج تمتع را هم به یک سوم وضعیت کنونی کاهش داد.

  چشم انداز درازمدت روابط دوکشور می‌تواند به ایجاد یک قدرت بزرگ در حوزه عرضه انرژی منجر شود. البته مصرف کنندگان نفت خام که نگران قیمت‌های نجومی یا شوک‌های عرضه هستند، باید اطمینان یابند که این اتحاد، اهداف تخریبی ندارد. در واقع سیاست خارجی ایران در یک مثلث قرار گرفته که کشورهای غربی و عربی، اضلاع دیگر آن را تشکیل می‌دهند. ایجاد اطمینان، پافشاری بر حقوق اساسی کشور و نگاه چندجانبه به تحولات داشتن، می‌تواند به فضای مطلوب تر سیاست خارجی منجر شود که خروجی اصلی آن، رشد اقتصادی برای ایران خواهد بود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه

 • احزاب و شخصیت‌ها - دبیر شورای عالی امینت ملی گفت: تدابیر و تصمیمات ویژه دولت که با هدف مدیریت اقتصاد و تضعیف اثرات تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه اتخاد می‌گردد می‌بایست مورد حمایت ملی و پشتیبانی مجموعه قوا و نهادهای کشور قرار بگیرد.

  به گزارش ایسنا، علی شمخانی، نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امینت ملی در جلسه هفتگی با کارشناسان اقتصادی دبیرخانه شورا، گفت: تدابیر و تصمیمات ویژه دولت که با هدف مدیریت اقتصاد و تضعیف اثرات تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه اتخاد می‌گردد می‌بایست مورد حمایت ملی و پشتیبانی مجموعه قوا و نهادهای کشور قرار بگیرد.

  شمخانی با اشاره به برنامه‌ریزی و تلاش مستمر نظام سلطه برای متشنج نمودن فضای اقتصادی و ایجاد شرایط متعارض در کشور، افزود: در حالی که دولت محترم با اتخاذ تمهیدات اقتصادی هوشمندانه ضمن ایجاد ثبات و آرامش در فضای کسب و کار و فراهم نمودن زمینه‌های رونق اقتصادی، پشتوانه‌های محکمی را برای مقابله با تحریم‌های ظالمانه بوجود آورده است نباید با طرح موضوعات کم ارزش و بعضاً غیرواقعی اقتدار و ابتکار دولت تضعیف شود.

  دبیر شورای عالی امنیت ملی با انتقاد از برخی برخوردهای جناحی تنگ‌نظرانه که به بهانه نقد اقدامات اقتصادی مطرح می‌شود این‌گونه رفتارها را بازی ناآگاهانه در زمین دشمن عنوان کرد و افزود: توجه مجموعه دلسوزان نظام به شرایط خاص کشور و اولویت‌های اقتصادی پیش رو، ضرورتی است که عدم توجه کافی به آن تبعات امنیتی و اجتماعی غیرقابل جبرانی را متوجه کشور خواهد کرد.

  شمخانی با غیر قابل قبول عنوان کردن برخی اقدامات رسانه‌های برخوردار از بودجه عمومی کشور که بدون توجه به اخلاق حرفه‌ای با گزیده گوئی هدفمند و شایعه پراکنی، وحدت ملی را دچار خدشه و آسیب می‌نمایند، افزود: انسجام، اتفاق نظر و هماهنگی کم نظیر در مجموعه قوای کشور، فرصت ارزنده‌ای را برای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی ایجاد نموده که لازم است فارغ از حاشیه‌های کم اهمیت مجموعه توان کشور برای بهره گیری از شرایط ایجاد شده بسیج شود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مراسم اختتامیه دوره آموزشی کارکنان گمرک افغانستان در گمرک ایران با حاشیه همراه شد و افغانی ها سر رئیس کل گمرک ایران کلاه افغانی گذاشتند.

  در انتهای مراسم اختتامیه دوره آموزشی کارکنان گمرک افغانستان در گمرک ایران سفیر افغانستان کلاه سنتی این کشور را به عنوان هدیه به مسعود کرباسیان رییس کل گمرک ایران تقدیم کرد.بر اساس گفته های سفیر افعانستان در ایران این کلاه نماد انسان های فرهیخته است که در کشور افغانستان به افراد با دانش و علم تعلق می گیرد. گفتنی است در طول هشت سال فعالیت دولت نهم و دهم افغانستان به عنوان یکی از اصلی ترین مرزهای ایران با مشکلات جدی در زمینه فعالیت های گمرکی مواجه بود که با روی کار آمدن دولت یازدهم و ریاست مسعود کرباسیانبار دیگر فعالیت های گمرکی ایران و افغانستان با تسهیل سازی صورت گرفته رضایت بسیاری از فعالان اقتصادی را رقم زده است.  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 02:26 ب.ظ
  ارسال دیدگاه

 •  جهان در آستانه سال 2015 میلادی بیش از هفت میلیارد نفر جمعیت دارد و با نرخ رشد حدود 1.14 رو به آینده حرکت می کند.

  هادی معیری نژاد- اما آینده جمعیت جهان به کجا می رود؟ تقریبا تمامی صاحب نظران بر این نکته توافق دارند که منابع زمین محدود و تقاضا رو به افزایش است .

  این معضل کلی به صورت جزیی در اقتصادهای جهان اعم از بزرگ و کوچک تقسیم شده و پدیده های جمعیتی و اجتماعی مختلفی را پدید می آورد .

  بی کاری جمعیت جوان و مهاجرت به سمت اقتصادهای پیشرفته از معضلات جدی جمعیتی است که از هم اکنون شراره های بد آیندی آن در ظهور دوباره اعتقادات نژاد پرستانه در کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه دیده می شود.

  بان کی مون در پیامی به مناسبت روز جهانی جمعیت 11 جولای 2014 برابر با 20 تیرماه گفت: امروز جهان بزرگترین جمعیت جوان در تاریخ خود را با یک میلیارد و 800 میلیون نفر داراست که بیشتر این جوانان در کشورهای در حال توسعه به سر می‌برند.

  وی در پیام دیگری در اوایل ماه دسامبر 2014 از کشورهای جهان خواهش کرد که مهاجرت ها را قانونمند و تسهیل کنندچرا که این جمعیت جوان در کشورهای در حال توسعه و حتی در کشورهای توسعه یافته که با بحران اقتصادی رو به رو بوده اندمجالی برای ظهور استعداد نمیابندو لا جرم به سمت کشورهای دیگرحرکت می کنند.

  مشکل دیگر جمعیت جهان مهاجرت است. سازمان ملل از افزایش بی‌سابقه آمار مهاجرت در سراسر دنیا خبر می‌دهد. طبق آخرین بررسی‌ها، ۲۳۲ میلیون نفر از مردم جهان یعنی حدود ۳ درصد کل جمعیت دنیا، در کشور زادگاه خود زندگی نمی‌کنند.

  آمار مهاجرت در سراسر دنیا بالا رفته است. در سال ۲۰۰۰ میلادی، آمار جهانی مهاجران بالغ بر ۱۷۵ میلیون نفر می‌شد. یک دهه قبل از آن و در سال ۱۹۹۰ این میزان برابر با ۱۵۴ میلیون نفر بود.

  آمار سال ۲۰۱۲ نشان می‌دهد که ظرف ۲۲ سال، ۷۸ میلیون نفر به تعداد کسانی که موطن خود را ترک کرده‌اند، افزوده شده است.

  اما در آستانه سال نوی میلادی جمعیت جمعیت جهان بالغ بر 7.285.000.000نفر است و ایران در این هنگام 78.979.000 نفر جمعیت دارد.

  جدول زیر تحولات جمعیتی ایران از 1335 شمسی را نشان می دهد

  سال جمعیت 
  1335 18.954.000
  1345 25.078.000
  1355 33.998.000
  1365 49.500.000
  1370 56.000.000
  1375 60.600.000
  1380 65.342.000
  1385 69.722.000
  1390 73.974.000

   

  نمودار زیر بیانگر میزان رشد جمعیت در طول تاریخ است

  جمعیت

   

  جدول زیر تعداد جمعیت 10 کشور پر جمعیت جهان را  را در روز 28 دسامبر 2014 نشان می دهد.

  ردیف کشور جمعیت
  1 چین 1.397.850.305
  2 هند 1.274.812.573
  3 آمریکا 323.652.002
  4 اندونزی 254.891.527
  5 برزیل 202.862.573
  6 پاکستان 189.424.576
  7 نیجریه 180.982.889
  8 بنگلادش 158.564.182
  9 روسیه 142.287.873
  10 ژاپن 126.929.964

  نرخ رشد جمعیت جهان 1.14 است و بیشترین نرخ رشد جهان در دهه 60 میلادی بوده است که از دو درصد فراتر رفته است

  نمودار زیر بیانگر نرخ رشد جمعیت در جهان است.

  جمعیت

   

  بر اساس این آمار، در سال 2014 حدودا 138 میلیون نفر به دنیا آمده و حدود 57 میلیون نفر مرده اند و این یعنی حدود 81 میلیون نفر (معادل تقریبی جمعیت ایرانیان سراسر جهان ) به جمعیت کره خاکی افزوده شده است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 7 دی 1393 02:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات سایت : 3 1 2 3

پشتیبانی