پرونده رقابتهای انتخابی المپیک در توکیو با قرار گرفتن ایران در رده دوم و کسب چهارمین سهمیه توسط کانادا بسته شد. فرانسه قهرمان لیگ جهانی والیبال با شکست برابر ژاپن پایین‌تر از ایران ایستاد.

به گزارش خبرنگار بُرک، رقابتهای والیبال انتخابی المپیک که با حضور هشت تیم در سالن مترو پولیتن توکیو جریان داشت روز یکشنبه با برگزاری چهار مسابقه به کار خود پایان داد. کانادا در روز پایانی این مسابقات چهارمین سهمیه را کسب کرد تا ایران تنها نماینده آسیا در المپیک ریو لقب گیرد...

روز یکشنبه تیم های ایران و ونزوئلا برگزار کننده نخستین دیدار بودند. رائول لوزانو سرمربی تیم کشورمان در این بازی ترکیبی از بازیکنان ذخیره و به نوعی تیم دوم ایران را به میدان فرستاد که با برتری ۳ بر ۲ مقابل حریف خود، مزد اعتماد سرمربی را دادند. ایران با این برد مثل لهستان و فرانسه شش برد و یک شکست را در کارنامه خود ثبت کرد.

دیدار تیم های ملی والیبال ایران و ژاپن

در دومین دیدار روز پایانی تیم ملی استرالیا کانادا برابر چین جدال سرنوشت سازی را برگزار کرد و ۳ برد ۲ پیروز شد. این برد به قیمت صعود کانادا به المپیک تمام شد چرا که تعداد بردهای این تیم را در جدول کلی به عدد ۴ رساند. کانادا در حالی از دیوار سخت چین عبور کرد که ۲ بر یک عقب بود اما در دو ست پایانی قدرتمندانه عمل کرد.

استرالیا و لهستان برگزار کننده سومین مسابقه بودند. لهستان مثل دیدار با ایران از تیم دوم خود استفاده کرد و این فرصت خوبی برای استرالیا بود تا با شکست حریف خود راهی المپیک شوند اما به نظر می رسید کانگوروها با استرس بالا به میدان رفتند و در سه ست متوالی نتیجه را واگذار کردند تا شانس المپیکی شدن را از دست بدهند.

تیم های ملی ژاپن و فرانسه نیز در آخرین بازی تورنمنت انتخابی المپیک برابر هم صف آرایی کردند. فرانسه که انگیزه ای برای این مسابقه نداشت در ترکیب ابتدایی خود به یاران ذخیره میدان داد و خبری از انگاپت، روژیه، لروکس، تیلیه و .. در ارنج این تیم نبود. همین عامل باعث شد تا میزبان برتری غیرمنتظره ۳ بر صفر را رقم بزند.

معروف، موسوی و عبادی‌پور در صدر برترین‌ها

با پایان گرفتن مسابقات انتخابی المپیک، فدراسیون جهانی اقدام به انتخاب برترین های بخش های مختلف کرد که بر اساس آن سعید معروف، سیدمحمد موسوی و میلاد عبادی‌پور به ترتیب در صدر برترین پاسورها، مدافعان و دریافت کننده های مسابقات قرار گرفتند.

* بهترین پاسور: ۱- سعید معروف (ایران)، ۲- تیلور ساندرس (کانادا)، ۳- بنیامین تونیوتی (فرانسه)
* بهترین مدافع: ۱- سیدمحمد موسوی (ایران)، ۲- لی گوف (فرانسه)، ۳- آیدن زینگل (استرالیا)
* بهترین دریافت کننده: ۱- میلاد عبادی‌پور (ایران)، ۲- رافائل بوشک (لهستان)، ۳- میخال کوبیاک (لهستان)

نتایج دیدارهای روز پایانی

* ایران ۳ - ونزوئلا ۲ (۲۵ - ۲۳، ۲۷ - ۲۹، ۲۱ - ۲۵، ۲۵ - ۱۸ و ۱۵ - ۸)
* کانادا ۳ - چین ۲ (۲۵ - ۱۶، ۲۰ - ۲۵، ۲۴ - ۲۶، ۲۵ - ۲۰ و ۱۵ - ۹)
* استرالیا صفر - لهستان ۳ (۲۱ - ۲۵، ۱۵ - ۲۵ و ۲۵ - ۱۷)
* ژاپن ۳ - فرانسه صفر (۲۵ - ۱۸، ۲۵ - ۲۳ و ۲۵ - ۲۳ )

جدول رده‌بندی رقابتهای انتخابی المپیک

تیمامتیازبازیبردباختست بردهست باختهمعدلپوئن بردهپوئن باختهمعدل
۱- لهستان  ۱۵  ۷ ۶   ۱     ۱۹      ۹۲.۱۱۱    ۶۳۹     ۵۸۴ ۱.۰۹۴
۲- ایران  ۱۵  ۷ ۶   ۱     ۱۸      ۱۱۱.۶۳۶    ۶۶۸     ۶۳۷ ۱.۰۴۹
۳- فرانسه  ۱۵  ۷ ۵   ۲     ۱۷      ۱۰۱.۷۰۰    ۶۳۷     ۵۷۱ ۱.۱۱۶
۴- کانادا  ۱۲  ۷ ۴   ۳     ۱۶      ۱۴۱.۱۴۳    ۶۵۴     ۶۴۰۱.۰۲۲
۵- استرالیا  ۱۰  ۷ ۳   ۴     ۱۲     ۱۴۰.۸۵۷    ۵۹۹     ۶۱۲ ۰.۹۷۹
۶- چین   ۹  ۷ ۲   ۵     ۱۴     ۱۵۰.۹۳۳    ۶۲۷     ۶۳۵ ۰.۹۸۷
۷- ژاپن   ۶  ۷ ۲   ۵     ۸     ۱۶۰.۵۰۰    ۵۴۷     ۵۷۳ ۰.۹۵۵ 
۸- ونزوئلا   ۲  ۷ ۰   ۷     ۶     ۲۱۰.۲۸۶    ۵۲۴     ۶۴۳ ۰.۸۱۵